Dálkový plavec Pošmourný byl devátý na MS

ROBERVAL

Jan Pošmourný obsadil na mistrovství světa v dálkovém plavání deváté místo na pětikilometrové trati a postaral se o dosavadní nejlepší výsledek českých reprezentantů v kanadském Robervalu. Jana Pechanová byla na stejné distanci třináctá.

Pošmourný ztratil 18 sekund na vítěze, jímž se stal pošesté za sebou Thomas Lurz. Za německým favoritem skončili s dvousekundovými odstupy Rus Jevgenij Dratcev a Francis Crippen z USA.

Další český plavec Jakub Fichtl byl při svém loučení s kariérou sedmadvacátý.

Olympionička Pechanová dnes o jedno místo vylepšila svůj výsledek z dvojnásobné distance. Doplavala jedenáct sekund po vítězce Evě Fabianové z USA, stříbro získala stejně jako na 10 km Italka Giorgia Consigliová, bronz brala Ana Marcela Cunhová z Brazílie.

Devětadvacetiletá Pechanová figurovala na třináctém místě několik dnů i po závodu na desetikilometrové trati, i když doplavala čtrnáctá. Odvolací jury totiž kvůli nesportovnímu počínání ve finiši diskvalifikovala původně třetí Australanku Melissu Gormanovou.

Dnes nicméně světová federace FINA oznámila, že právo diskvalifikovat závodníka má pouze rozhodčí, a vrátila Gormanové bronz. O ten tak znovu přišla Číňanka Fang Jen-čchiao, která se tři dny radovala z historicky první medaile z MS v dálkovém plavání pro svou zemi.

Program šampionátu uzavřou ve čtvrtek maratony na 25 km.

MS v dálkovém plavání v Robervalu (Kanada):
Ženy - 5 km:
1. Fabianová (USA) 1:02:00 hod., 2. Consigliová (It.) 1:02:01, 3. Cunhová 1:02:02, 4. Okimotová (obě Braz.) a Jenningsová (USA) obě 1:02:02, 6. Mullerová (Fr.) 1:02:04, ...13. Pechanová (ČR) 1:02:11.
Muži - 5 km:
1. Lurz (Něm.) 57:42 min., 2. Dratcev (Rus.) 57:44, 3. Crippen (USA) 57:46, 4. Červinskij (Ukr.) 57:48, 5. Janniotis (Řec.) 57:49, 6. Mainstone (Austr.) 57:51, ...9. Pošmourný 58:00, 27. Fichtl (oba ČR) 59:16.