Pechanová byla čtvrtá v závodě na 5 km, vyhrála Selivěrstovová

BUDAPEŠŤ

České plavkyni Janě Pechanové unikla medaile z mistrovství Evropy, v závodě na pět kilometrů obsadila nepopulární čtvrté místo. Z vítězství se radovala Ruska Jekatěrina Selivěrstovová, která brala zlato již před čtyřmi lety. Mezi muži byl z Čechů nejlépe na 13. místě Rostislav Vítek, stejnou pozici obsadila i Silvie Rybářová.

Pechanová, která v této disciplíně získala na ME již dva bronzy, odjížděla na šampionát jako jedna z největších českých nadějí na medaili. Nakonec kromě Selivěrstovové nestačila i na řecké duo Kalliopi Arauzuovou a Mariannu Lympertaovou, na medaili jí chybělo ale více než čtrnáct sekund. "Proto mě to tolik nemrzí," řekla Pechanová.

Devětadvacetiletá plavkyně má ve své sbírce z dálkového plavání již tři bronzové medaile z ME, dvě z pětikilometrového závodu z let 2000 a 2006. Před čtyřmi lety, kdy se kontinentální šampionát plaval rovněž na Balatonu, byla třetí i v závodu na 10 km. "Samozřejmě, je lepší být pátý než čtvrtý, ale já jsem určitě spokojená, i když je to brambora," uvedla.

Česká plavkyně měla smůlu

Závod se plaval jako časovka, rozhodčí vypouštěli plavkyně na trať v minutových intervalech. Pechanová měla smůlu, byla vylosovaná jako třetí na start. "Já jsem ty přede mnou v polovině dojela a pak už jsem tam byla sama," litovala trochu Pechanová. Rusky i Řekyně plavaly až za ní. "Mohlo to být jiné, kdybych šla víc vzadu a měla snahu ostatní doplavat, měla bych větší motivaci," povídala.

Na medaili se Pechanová, stříbrná žena z MS 2003 na pětikilometrové trati, může pokusit zaútočit i v dalších disciplínách. Hned ve čtvrtek by tak mohla nastoupit do závodu na 10 km, ale protože se přihlásila do všech tratí (10, 25 km a týmového závodu), může se stát, že některou vynechá. "Nevím, uvidím, jak se zítra odpoledne budu cítit a rozhodnu se," pravila.

Lurz se radoval potřetí

Mezi muži se v dnešním závodu na 10 km potřetí za sebou radoval z vítězství německý plavec Thomas Lurz. Na druhém místě za třicetiletým Němcem skončil Ital Valerio Cleri, který desetikilometrovou trať ovládl před třemi týdny na mistrovství světa v dálkovém plavání v kanadském Robervalu, kde byl Lurz až šestý. Třetí místo obsadil Jevgenij Dratcev z Ruska.

Rostislav Vítek obsadil na Balatonu třinácté místo, druhý český reprezentant Jan Pošmourný skončil osmadvacátý. Pro Vítka byl dnešní výsledek nejlepším výkonem na ME v jeho kariéře. "Takže musím být hodně spokojený, navíc tady byla úplně kompletní evropská špička, nechyběl vůbec nikdo," prohlásil po závodu Vítek, jehož čeká na ME ještě závod na 25 km.