Rubriky:

Vodní sporty

Plavkyně Štěrbová kvůli nepříznivému počasí La Manche nepřekonala

23. srpna 2010 12:55 - DOVER

Šestnáctiletá plavkyně Lenka Štěrbová, která se chtěla stát nejmladší českou pokořitelkou kanálu La Manche, kvůli špatnému počasí nakonec svůj pokus ani nezahájila a dnes odjela domů. Nejmladším českým plavcem, jenž zdolal La Manche, tak zůstal Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let.

Lodivod Reg Brickell čekal až do posledního termínu na změnu počasí, které bylo ale i o víkendu nepříznivé. Ještě v neděli před osmou hodinou ráno vyplul sám na moře, aby se osobně přesvědčil, jak vypadá situace.

"Rychlost větru a zejména jeho špatný směr z boku proti směru přílivového proudu vytvářel roztříštěné vlny, které plavcovu rychlost limitují. Naděje na úspěch byla minimální," uvedl otec české plavkyně Michal Štěrba.

Tím padla poslední naděje, kterou plavci upírali k neděli. Všichni lodivodi vyhodnotili situaci stejně a nikdo nevyplul.

Předpověď na pondělí, kdy Štěrbové končil termín, byla také špatná. "Nemělo smysl dále zůstávat a čekat. Lodivod Brickell má všechna příznivá období do konce této sezony plná rezervacemi plavců," dodal Štěrba, podle jehož slov zůstala dceři nejistá možnost uskutečnění pokusu ještě v některém ze zářijových období silných proudů.

Brickell považuje plavbu v nepříznivém období za uskutečnitelnou při pokusu štafety nebo u mimořádně disponovaného plavce. Podmínkou je ale perfektní počasí, navíc plavec musí být připraven na to, že pokus bude trvat déle než v ideálním období se slabšími proudy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty