Rubriky:

Vodní sporty

Skifaři uspěli na veslařském ME: Synek má zlato, Knapková stříbro

12. září 2010 13:48 - MONTEMOR-O-VELHO

Skifař Ondřej Synek splnil na mistrovství Evropy ve veslování v portugalském Montemor-o-Velho roli favorita a získal zlatou medaili. Vítěz letošních všech závodů Světového poháru porazil druhého Švéda Lasseho Karonena o téměř tři sekundy.

 

ČTK/AP

Dařilo se i dalším českým reprezentantům z rekordně početné výpravy. Skifařka Miroslava Knapková vybojovala stříbro, když nestačila jen na běloruskou favoritku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou. Dvojskif David Jirka, Petr Vitásek a čtyřka bez kormidelníka Michal Horváth, Milan Bruncvík, Milan Doleček a Jan Gruber byli bronzoví.

Synek na kontinentálním šampionátu potvrdil pozici letošní skifařské jedničky a vybojoval druhé evropské zlato. Před třemi lety byl členem vítězné osmiveslice.

Veslař pražské Dukly sice v úvodní rozjížďce prohrál s Estoncem Tonuem Endreksonem, ale v semifinále i ve finále si počínal suverénně. V boji o zlato mu navíc chyběl jeho plánovaný hlavní sok Nor Olaf Tufte. Dvojnásobný olympijský šampion ze zdravotních důvodů nenastoupil do semifinále.

"Ukázalo se, že forma se během dlouhé pauzy nevytratila, takže jsem spokojený," řekl Synek, jenž naposledy závodil v polovině července v Lucernu, kde ovládl závěrečný díl SP. "Před mistrovstvím světa mám dobrý základ a už se na něj těším," uvedl.

Veslař pražské Dukly sice v úvodní rozjížďce prohrál s Estoncem Tonuem Endreksonem, ale v semifinále i ve finále si počínal suverénně. "Estonec mě trochu na začátku zaskočil, ale protože stejně postupovali dva, tak jsem ho nechal a soustředil se na postup. Věděl jsem, že na něj ve finále mám," vysvětlil Synek.

V boji o zlato mu chyběl očekávaný hlavní sok Nor Olaf Tufte. Dvojnásobný olympijský šampion ze zdravotních důvodů nenastoupil do semifinále. "Je pravda, že to byl největší soupeř, ale Švéd je taky dobrý. Jsou to víceméně srovnatelní soupeři, takže to byl taky dobrý test," řekl Synek, který bude mít nyní pár dní volnější program a pak se začne opět naplno připravovat na MS, kde chce zaútočit na zlato.

To Knapková se souboji se svou hlavní soupeřkou posledních let Karstenovou-Chodotovičovou nevyhnula a připsala si další porážku. Od zlata ji dělila více než sekunda. Zisk stříbrné medaile, třetí evropské v kariéře, však Knapková bezpečně kontrolovala.

Bronz pro čtřyku bez kormidelníka

Čtyřka bez kormidelníka Horváth, Bruncvík, Doleček, Gruber byla v dramatickém závodě třetí. Svěřenci trenéra Petra Blechy prohráli boj o stříbro s řeckou posádkou o pouhou setinu sekundy. S bronzem se domů vrací i dvojskif Jirka, Vitásek, jenž tak potvrdil oprávněnost nominace na mistrovství světa.

Na šampionátu na Novém Zélandu se představí i sestry Jitka a Lenka Antošových, které na dvojskifu obsadily páté místo. Češky se dlouho držely na medailových pozicích, na mezičasech na 500 a 1000 metrů byly druhé, poté ale klesly na třetí místo a ve finiši je předstihly ještě Bělorusky a Polky.

Pět českých posádek se dnes představilo v B-finále a tři z nich své závěrečné jízdy na šampionátu vyhrály. Celkově sedmé místo tak obsadily párová čtyřka ve složení Jan Andrle, Petr Ouředníček, Martin Basl, Petr Buzrla, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník a osmiveslice Petr Handlovič, Jan Pilc, Jakub Koloc, David Szabó, Jiří Srna, Karel Běhal, Matyáš Klang, Petr Melichar s kormidelníkem Martinem Šumou.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jakub Houska, kteří v sobotu společně s Oldřichem Hejduškem získali bronzové medaile v neolympijské disciplíně dvojka s kormidelníkem, byli dnes druzí a celkově tak obsadili osmé místo. Dvojskif lehkých vah Adam Kapa, Petr Čabla byl šestý a v konečném hodnocení mu tak patří dvanáctá pozice.

Výsledky veslařského mistrovství Evropy
Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 6:47,96, 2. Karonen (Švéd.) 6:50,76, 3. Schulze (Něm.) 6:52,49. Skif lehkých vah: 1. Miani (It.) 7:45,41. Dvojka bez kormidelníka: 1. Tziallas, Christu (Řec.) 6:30,34, ...B-finále: 2. Makovička, Houska (ČR) 6:42,68. Dvojka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Tilliet, Bette (Fr.) 7:12,99. Dvojskif: 1. Berrest, Bahain (Fr.) 6:12,12, 2. Raja, Taimsoo (Est.) 6:12,90, 3. Jirka, Vitásek (ČR) 6:13,57. Dvojskif lehkých vah: 1. Lichtschlag, Hartig (Něm.) 6:21,46, ...B-finále: 6. Kapa, Čabla (ČR) 6:40,70. Čtyřka bez kormidelníka: 1. Německo (Bertram, Urban, Kaeufer, Eichner) 5:52,54, 2. Řecko 5:54,08, 3. ČR (Horváth, Bruncvík, Doleček, Gruber) 5:54,09. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Německo (Seibt, Schoemann-Finck, J. Kühner, M. Kühner) 5:54,78, ...B-finále: 1. ČR (O. Vetešník, J. Vetešník, Vraštil, Kopáč) 6:06,01. Párová čtyřka: 1. Polsko (Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski, Korol) 5:53,04, ...B-finále: 1. ČR (Andrle, Ouředníček, Basl, Burzla) 5:58,18. Párová čtyřka lehkých vah: 1. Itálie (Sancassani, Ruta, Gabriele, Basalini) 6:19,06. Osmiveslice: 1. Německo (Hauffe, Reinelt, Wilke, Mennigen, R. Schmidt, Müller, Seifert, S. Schmidt, korm. Sauer) 5:51,94, ...B-finále: 1. ČR (Handlovič, Pilc, Koloc, Szabó, Srna, Běhal, Klang, Melichar, korm. Šuma) 5:47,93. Osmiveslice lehkých vah: 1. Itálie (Scala, Riccardi, De Maria, Dell'Aquila, Ceccatelli, Gallo, La Padula, Mascarenhas, korm. Di Palma) 6:08,64.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová (Běl.) 7:24,63, 2. Knapková (ČR) 7:25,90, 3. Svenssonová (Švéd.) 7:27,47. Skif lehkých vah: 1. Draegerová (Něm.) 8:39,47. Dvojskif: 1. Thieleová, Schillerová (Něm.) 6:49,87, 2. Fularczyková, Michalská (Pol.) 6:51,86, 3. Schiavoneová, Sancassaniová (It.) 6:53,39, ...5. J. Antošová, L. Antošová (ČR) 6:56,82. Dvojskif lehkých vah: 1. Jazitziduová, Tsiavuová (Řec.) 6:58,18. Dvojka bez kormidelnice: 1. Lupascuová, Albuová (Rum.) 7:22,89. Čtyřka bez kormidelnice: 1. Bělorusko (Haurová, Helachová, Haurilenková, Ključenská) 7:28,81. Párová čtyřka: 1. Ukrajina (Tarasenková, Burjaková, Koženková, Dementěvová) 6:22,22. Párová čtyřka lehkých vah: 1. Itálie (Marascaová, Polliniová, Trivellaová, Bellová) 7:15,18. Osmiveslice: 1. Rumunsko (Cogianuová, Zahariaová, Bursucová, Craciunová, Cojocariuová, Albuová, Lupascuová, Mironcicová, korm. Stoicaová) 6:36,45.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty