Rubriky:

Vodní sporty

Patnáctiletá jachtařka Dekkerová vyplouvá za rekordem

10. listopadu 2010 12:19 - ANFI DEL MAR

Na středu si naplánovala patnáctiletá nizozemská jachtařka Laura Dekkerová start další etapy své pozoruhodné cesty kolem světa. Po dvouměsíčním pobytu na Kanárských ostrovech, kam připlula z Gibraltaru, zamíří k Azorským ostrovům, odkud se pokusí překonat Atlantický oceán, píše ve svém internetovém deníku. Odvážná dívka se chce stát nejmladší ženou, která obepluje zeměkouli.

 

Evert-Jan Daniels, ČTK/AP

Už několik týdnů tráví Dekkerová na Kanárských ostrovech, kde vyčkávala, až poleví sezóna bouří. Navštívili ji také rodinní příslušníci a na její 11,5 metru dlouhé dvoustěžňovou jachtu Guppy dali nainstalovat kamery, které budou dokumentovat plavbu.

Na palubě měla černého pasažéra

Poslední dny se v přístavu kanárského letoviska Anfi del Mar věnovala doplňování lodních zásob. "Jsme připraveni. Guppy je nacpaná krabicemi s jídlem a pitím," uvádí na svém blogu. V úterý si dopřála jednodenní projížďku na širé moře. Na palubě se prý ale skrýval černý pasažér, takže se musela nejdříve vrátit zpět do Anfi, aby ho vysadila.

"Myslím, že z Anfi vypluji ve středu kolem poledne. Než uvidím další ostrov, budu muset na moři strávit asi týden. Jsem zvědavá, jak Azorské ostrovy vypadají," zapsala si Dekkerová do internetového deníku.

 Návrat v létě 2012

Z Azorských ostrovů dívka vyrazí přes oceán do Karibiku. Panamským průplavem se dostane do Tichého oceánu a odtud popluje do Polynésie a Indonésie. O směru její další cesty rozhodnou paradoxně somálští piráti. Pokud bude v Adenském zálivu hrozit zvýšené riziko jejich útoku, obepluje raději celou Afriku. Do vlasti se chce jachtařka vrátit v létě roku 2012. Celkem plánuje na své cestě kolem světa 26 zastávek.

Plán plavby Laury DekkerovéPlán plavby Laury Dekkerovéfoto: www.lauradekker.nl

K riskantnímu dobrodružství se školačka rozhodla prý proto, že chce poznat svět s jeho kulturními rozdíly a získat nějaké životní zkušenosti. Dívka se rok přela s úřady na ochranu dětí, které ji od odvážného záměru chtěly odradit. Nakonec soud v nizozemském Middlelburgu rozhodl, že úřady nezletilé Lauře nesmějí bránit. Rozhodnutí zůstalo na rodičích, kteří s vyplutím souhlasili.

Pokud se mladičké jachtařce její dobrodružný kousek podaří, překoná dosavadní rekord Australanky Jessiky Watsonové, která svou plavbu kolem světa úspěšně dokončila letos v květnu, tři dny před svými 17. narozeninami.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty