Rubriky:

Vodní sporty

Americký plavec Phelps chce vyhrát na OH v Londýně a ukončit kariéru

4. května 2011 11:32 - BALTIMORE

Slavný americký plavec Michael Phelps je přesvědčen, že po vítězných olympijských hrách v Londýně v roce 2012 ukončí kariéru. To bude čtrnáctinásobnému olympijskému vítězi a nejlepšímu plavci historie sedmadvacet let. Nyní se Phelps soustředí na červencové mistrovství světa v červenci v Šanghaji.

 

Mark J. Terrill, ČTK/AP

"Oba s mojí mámou pořád na toto téma žertujeme, že ona ještě do důchodu nejde a já chci končit už před třicítkou," uvedl v rozhovoru pro agenturu AP Phelps. "Ale pokud ukončím kariéru v sedmadvaceti letech, bude to po dvaceti letech v bazénu. Je to dlouhá doba, při níž jsem strávil čtyři až pět hodin denně nad stále stejnou černou čárou," doplnil se zmínkou o vyznačení dráhy na dně bazénu.

Už prý nemá moc času

S motivací však Phelps nemá problém. Ještě chce uspět na letošním MS i na OH v příštím roce. "Je ale jasné, že se blížím konci své cesty. Zatím po ní ještě kráčím vpřed správným směrem, ale už není moc času," řekl Američan. "Ještě chci něco dokázat," ujistil muž, který má na kontě sedmnáct zlatých a tři bronzové medaile z MS.

Loni ale příliš nezářil. I proto, že si dával po rekordním zisku osmi zlatých medailí v sedmi světových rekordech na olympiádě v Pekingu volnější dva roky. "Teď jsem na tom o hodně lépe než loni, ale to bude každý. Vždyť je mistrovství světa a rok před olympiádou," upozornil Phelps. "Ale ještě to není pořád ono. Já nikdy nejsem spokojený, takže to pro mě je trochu frustrující," prohlásil.

Na MS poplave sedm závodů

Na mistrovství světa poplave čtyři individuální závody a tři štafety. Pokud se mu bude dařit, hodlá stejný program přihlásit i na OH do Londýna. "Všechno se bude odvíjet od toho, jak mi to letos v létě půjde," řekl fenomenální plavec. "Ale věřím si, že celá příprava je naplánována dobře a já budu schopen se kvalitně připravit na vrchol kariéry," prohlásil.

Nyní se ale nenachází v ideálním psychickém rozpoložení, protože nedávno na Velké ceně Michiganu nečekaně prohrál ve finále závodu na 200 m motýlek. To se mu stalo naposledy před takřka deseti lety. "To mě moc nepotěšilo. Chtěl jsem na této trati zůstat neporažený do konce kariéry," řekl Phelps. "Ale pořád lepší, když se to stalo teď než na MS nebo olympiádě. Pro mě to znamená budíček a zároveň motivaci," uvedl.

Reklama na videohry

Phelpse nyní čeká hlavně příprava na světový šampionát, ale kus svého času chce plavec také věnovat propagaci nové videohry s názvem "Push The Limit", v níž mohou hráči soupeřit přímo s Phelpsem v několika plaveckých disciplínách. "Když jsem vyrůstal, hrál jsem sportovní hry třeba proti Tigeru Woodsovi. Proč by někdo nemohl soupeřit se mnou?" řekl plavec.

Trenérem nebudu, nemám trpělivost" 

Američan po fenomenálním úspěchu v Pekingu propůjčil své jméno několika produktům, a otevírá si tak dveře k životu po kariéře. Ten se totiž za rok a půl změní. "Až ukončím kariéru, tak chci pracovat více se svou nadací, chci se věnovat plaveckým školám a dětem a propagovat plavání nejen u nás v USA, ale na celém světě," má jasno. Trenérem ale prý nebude. "Neměl bych trpělivost," řekl se smíchem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty