Kanoista Fuksa získal na MSJ zlato a bronz, Dostál bral stříbro

BRANDENBURG

Kanoista Martin Fuksa se stal juniorským mistrem světa na trati 500 metrů a přidal bronz na olympijské dvoustovce. Kajakář Josef Dostál, sobotní šampion z kilometru, dnes v německém Brandenburgu získal stříbro na 500 m.

"Je to úžasné a krásné být mistrem světa. Za obě ty medaile jsem opravdu rád. Jen mě mrzí, že jsem na dvoustovce loď nekopl do cíle o záběr dřív, třeba by to byly dvě zlaté," uvedl Fuksa v tiskové zprávě Českého svazu kanoistů.

Sprinterský závod singlkanoistů byl jedním z nejdramatičtějších. Fuksovi totiž chybělo ke zlatu pouhých 125 tisícin sekundy, do nichž se za vítězného Brazilce Isaquiase Queiroze vešel ještě Bulhar Bojan Mihajlov. Stejní závodníci získali medaile také na trati 500 metrů. Tam však dominoval Fuksa, který Brazilci nadělil sekundu, Bulhar zaostal o více než čtyři.

Po další medaili sahal Fuksa společně s Matyášem Jiráskem na dvoustovce v kategorii C2. Až do poloviny závodu se česká dvojice držela v čele, v závěru však nestačila na tři soupeře a skončila těsně pod stupni vítězů.

Dostálovi necelá sekunda chyběla k tomu, aby získal zlato na obou nejdelších tratích. "Vůbec nelituju toho, že jsem dnes končil 'až' druhý. Na konci jsem věděl, že na Němce nemám. A on mi pak říkal, že zajel životní závod," řekl Dostál k porážce s domácím Tomem Liebscherem a doplnil: "Před odjezdem do Brandenbrugu jsem myslel na jednu medaili. Teď mám dvě - zlatou a stříbrnou. To je přece nádhera a jsem moc spokojený, je to víc, než v co jsem doufal," řekl Dostál, jenž stejně jako Fuksa získal dvě medaile i začátkem července na mistrovství Evropy v Záhřebu.

MS juniorů v rychlostní kanoistice:
Junioři
200 m:
K1: 1. Liebscher (Něm.) 35,590; K2: 1. Hérics, Tótka (Maď.) 33,340; C1: 1. Queiroz (Braz.) 41,205, ...3. Fuksa (ČR) -0,125; C2: 1. T. Jemeljanov, S. Jemeljanov (Ukr.) 39,255, ...4. Jirásek, Fuksa (ČR) -0,718.
500 m:
K1: 1. Liebscher 1:40,381, 2. Dostál (ČR) -0,948; K2: 1. Janča, Demin (SR) 1:33,790, ...8. Špicar, Kučera (ČR) -3,127; C1: 1. Fuksa (ČR) 1:53,614; C2: 1. T. Jemeljanov, S. Jemeljanov 1:46,479.
Juniorky
200 m:
K1: 1. Taranová (Rum.) 42,620; K2: 1. Nikišajevová, Anjušinová (Rus.) 40,080; C1: 1. Petrovová (Rus.) 53,260.
500 m:
K1: 1. Luczová (Maď.) 1:55,127; K2: 1. Nikišajevová, Anjušinová 1:49,400; K4: 1. Německo 1:39,388, ...9. ČR (Chmelová, Petrovičová, Slivanská, Kubíčková) -6,135; C2: 1. Riddleová, Godinová (Kan.) 2:13,612.