Rubriky:

Vodní sporty

Plavci stráví hlavní fáze přípravy v olympijském roce v Turecku

30. prosince 2020 13:43 - Praha

Důležité fáze přípravy na příští sezonu s vrcholem na odložených olympijských hrách v Tokiu plánují čeští plavci strávit v zahraničí, hlavně v Turecku. Kouč Vlastimír Perna nachystal na přelom února a března soustředění v Beleku a po rovněž odloženém mistrovství Evropy v Budapešti se na stejné místo olympionici a další adepti na účast v Tokiu přesunou znovu na přelomu května a června. Momentálně má start na OH jistý čtveřice plavců, podle Perny je reálný i desetičlenný tým.

 

"V Beleku jsou skvělé podmínky. Na přelomu února a března bychom tam chtěli odletět na objemový přípravný kemp, potom už jsou jen dva měsíce příprav do evropského šampionátu (10.-23. května)," uvedl v tiskové zprávě reprezentační trenér. Do zahraničí směřuje přípravu s ohledem na nejistou situaci s otvíráním bazénů v České republice při pokračující pandemii koronaviru.

"Po mistrovství Evropy by měli reprezentanti, s nimiž se již bude počítat do Tokia nebo budou velmi těsně za limitem, odletět opět do Beleku, kde bude, jak doufám, pekelné vedro. Bude to pro nás v podstatě první část tepelné aklimatizace na Tokio, kdy si vyzkoušíme, co to se sportovci udělá," vysvětlil Perna.

Jan Micka ve finále kraulařské patnáctistovky na ME v krátkém bazénu.

ČSPS/Martin Vaňo

Účast v individuálních závodech v Tokiu mají aktuálně jistou Jan Micka, Simona Kubová, Barbora Seemanová a Kristýna Horská, jež si olympiádu vyplavala na konci listopadu v Taškentu. "Jsem nadšený, že se podařilo navýšit naši účast na olympiádě navzdory všem omezením. Myslím, že moc sportů se takovým výsledkem letos (po vypuknutí pandemie) chlubit nemůže," konstatoval Perna.

Horská překonala v Taškentu český rekord na 200 m prsa

Věří, že ještě nejméně šest kandidátů má reálnou šanci na splnění olympijského limitu. "V první řadě samozřejmě Honza Čejka, který je pouhou setinu za A limitem na 200 znak. Každopádně věřím, že jsme s olympijskými limity ještě neskončili," konstatoval Perna. Z loňského mistrovství světa je do Tokia kvalifikovaná i ženská kraulařská štafeta na 4x100 metrů.

Se závěrečnou přípravou olympioniků předběžně počítá počátkem července v pražském Podolí, nebo ve slovenském Šamoríně. Těsně před startem olympiády, která začne 23. července, by měli plavci strávit zhruba osm dnů na aklimatizačním kempu v japonské prefektuře Kóči. Do Tokia se přesunou dva dny před jejich začátkem.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.