Skifař Chalupa první v Mnichově, Knapková druhá

MNICHOV

Skifař Václav Chalupa vyhrál v Mnichově závod Světového poháru. Ve druhém dílu seriálu zvítězil o více než tři sekundy před Norem Olaf Tuftem, třetí byl Belgičan Tim Maeyens. Mezi skifařkami dojela Miroslava Knapková druhá, v šestičlenném finále podlehla pouze favorizované Jěkatěrině Karstenové z Běloruska.

Chalupa využil absence několika velkých soupeřů. Na startu chyběli vítěz úvodního závodu SP v Poznani Juri Jaanson z Estonska, Němec Marcel Hacker a Slovinec Iztok Čop, který jel v Mnichově jen ve dvojskifu. Vítězství především nad Tuftem dodalo českému veslaři sebevědomí před olympijskými hrami. Rodák z Jindřichova Hradce od začátku vedl a norského soupeře porazil o tři a půl sekundy.

"Souboj s výborným Norem Tuftem byl pro něj velkou prověrkou, Václav jel skvěle," řekl reprezentační trenér Přemysl Panuška. Druhým místem jej potěšila i Knapková, dvojskif Ondřej Synek a Milan Doleček skončil těsně bez medaile čtvrtý.

Doleček se Synkem poprvé v kariéře změřili síly s úřadujícími olympijskými vítězi Čopem a Lokou Špikem ze Slovinska, kteří brali stříbro. Do bojů o medaile se překvapivě dostala také česká čtyřka bez kormidelníka ve složení Petr Mašek, Jan Ventruba, Jan Schindler a Petr Vitásek a obsadila rovněž čtvrté místo.

Dnes odpoledne ještě pojede finále A párová čtyřka David Jirka, Tomáš Karas, David Kopřiva, Jakub Hanák. Dvojka bez kormidelníka Petr Imre, Adam Michálek se do finále A nedostala a v 'béčku' dnes nenastoupila.

Muži
Skif: 1. Chalupa (ČR) 7:25,20, 2. Tufte (Nor.) 7:28,79, 3. Maeyens (Belg.) 7:29,35
dvojskif: 1. Galtarossa, Sartori (It.) 6:39,40, 2. Čop, Špik (Slovin.) 6:42,35, 3. Vieilledent, Hardy (Fr.) 6:44,15, 4. Synek, Doleček (ČR) 6:46,11
čtyřka bez korm.: 1. Kanada (Baerg, Herschmiller, Wetzel, Williams) 6:21,24, 2. Německo 6:21,91, 3. Slovinsko 6:23,87, 4. ČR (Mašek, Ventruba, Schindler, Vitásek) 6:26,21
Ženy
Skif: 1. Karstenová (Běl.) 8:03,69, 2. Knapková (ČR) 8:07,15, 3. Dekkerová (Niz.) 8:20,52