Rubriky:

Vodní sporty

Hilgertová si konečně zazávodí

8. července 2004 15:34 - PRAHA

Naposledy se na startu závodu objevila před více než dvěma měsíci, kdy na olympijské trati v Aténách skončila v úvodním podniku letošního SP čtrnáctá. Štěpánka Hilgertová před víkendovým bojem na kanále v Praze-Tróji přiznává, že po dlouhé době naplněné tvrdou přípravou na svou čtvrtou olympiádu v kariéře už cítí pozitivní šimrání a chuť zase si zazávodit.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

"Už se těším, obzvlášť když budu startovat doma. Po čase naplněném tréninkem je to výborná příležitost se rozzávodit. Do Atén je ještě dost času, teď to bude měření sil bez negativních psychických vlivů," přemítá nejlepší česká kajakářka na divoké vodě, vítězka olympiády v Atlantě a Sydney.

Vrchol za pět týdnů

"Samozřejmě se může stát, že to přepálím, protože motivaci a chuť mám obrovskou a diváci od nás určitě budou chtít co nejlepší výsledek. V Tróji chci uspět, ale když se to nepodaří, vím, že mám ještě pět týdnů na to, abych formu vylepšila," dodává zkušená reprezentantka, která celou letošní sezónu přizpůsobila kvalifikaci a přípravě na OH a kvůli tomu vynechala i start na mistrovství Evropy ve Skopje.

Pražský kanál, na němž se za dva roky uskuteční světový šampionát, Hilgertová dobře zná, ale nemyslí si, že by měla nějakou velkou výhodu oproti svým konkurentkám. "Budeme na tom všechny stejně. Celá špička se chystá na Atény, většina soupeřek přijela rovnou z Řecka. My jsme se vrátili před týdnem," připomíná návrat z už čtvrtého tréninkového pobytu v dějišti her.

"Ten první, únorový, bych ale moc nepočítala. Byli jsme ještě vyjukaní, trať nebyla definitivní, párkrát jsme to sjeli, ale šlo spíš o prohlídku kanálu," vrátila se ještě na začátek olympijské přípravy.

Dnes už je s prostředím v dějišti OH sžitá mnohem víc. "Pořadatelé udělali řadu úprav, změnili překážky v kanálu, některé úplně vyndali, takže se zrychlil průtok a zlepšila sjízdnost. Od 14. června už trénujeme na definitivní olympijské trati," těší úřadující mistryni světa z Augsburgu.

Proti soli bojuje sladkou vodou

Do spirály vybudovaný umělý kanál v Aténách s velkým spádem by nejvíc přirovnala k tratím v Sydney nebo v Čunovu. "Voda tu teče dost rychle, obtížnost je velmi vysoká vlastně od startu do cíle. Musíte se proto neustále stoprocentně koncentrovat, abyste se vyhnuli rozhodující chybě."

Největší zvláštností ale určitě zůstává slaná voda, načerpaná do místního rezervoáru z moře. Čeští závodníci si na ní snaží zvyknout, na rozdíl od řady soupeřů jezdí všichni bez ochranných brýlí. Co tedy dělá proti soli v očích? "Máme nějaké kapky do očí, ale spíš používáme sladkou vodu. Nosíme si ji ke kanálu v láhvích a oplachujeme se s ní."

Někteří její kolegové tvrdí, že vlivem odpařování vody se koncentrace soli zvyšuje a pálení očí je tak vyšší: "V Aténách je stále pěkné a hodně teplé počasí. Asi je tedy pravda, že sůl má větší koncentraci a oči víc pálí. Pořadatelé ale slibují, že před hrami ještě jednou vodu vymění, tím by se to mohlo trochu zlepšit," doufá kajakářka.

Do Atén vyrazí už na konci července

Kromě závodu v Tróji už ji před olympiádou čeká jediný start - za týden se představí na Světovém poháru v Augsburgu. Pak už se bude chystat jen na hry.

"Do konce července zůstanu doma, jednatřicátého letím definitivně do Atén. Chci si zvyknout na trať a vedro. A že budu na jednom místě 20 dní? V Sydney jsem byla pět týdnů a nijak mi to nevadilo, takže se nebojím ani teď," dodává Hilgertová, jedna z největších aspirantek na olympijské zlato.

Petr Wilfer, Sport.cz, Právo

Zrušit