Rubriky:

Vodní sporty

Hilgertová si potvrdila, že stále není "mimo", a sní o šestých OH

29. února 2012 13:52 - Praha

Už na olympijských hrách v Sydney před dvanácti lety hovořila kajakářka Štěpánka Hilgertová se zlatou medailí na krku o tom, že uvažuje o konci kariéry. To jí bylo dvaatřicet let. V těchto dnech se však právě v Austrálii intenzivně připravuje, aby se probojovala už na své šesté olympijské hry do Londýna. A není vůbec bez šance, vždyť o víkendu vyhrála na olympijském kanálu z her v roce 2000 v Penrithu testovací závod za účasti takřka kompletní světové špičky. Ve čtyřiačtyřiceti letech.

 

René Volfík, ČTK

Zdá se, že Londýn by už skutečně mohl být její poslední olympiádou. Pokud by se na ni Hilgertová dostala, závodila by na šestých hrách v řadě, což se dosud v České republice podařilo z žen jen Kateřině Neumannové, ale ta ve výčtu má i účast na letních hrách v Atlantě v závodě horských kol. Mezi muži mají šest účastí na OH veslař Václav Chalupa a kormidelník veslařů Jiří Pták. "Londýn se mi líbí, jezdit mě baví, tak to chci zkusit," řekla Hilgertová.

Každé jaro v olympijské sezóně Hilgertová prožívá stres z domácích nominačních závodů, zatím se jí vždy podařilo se na hry kvalifikovat, byť několikrát to bylo s velkými nervy. Tentokrát jí víkendové vítězství mohlo zvednout sebevědomí. "Výsledky v přípravných závodech by se neměly moc přeceňovat, ale beru to jako potvrzení, že nejsem úplně 'mimo'," řekla spokojená Hilgertová.

V Penrithu si prožila malé déja vu. Organizátoři závodů totiž používají stále stejné stupně vítězů, na nichž Hilgertová před dvanácti lety stála s rukou nahoře a se zlatou olympijskou medailí na krku. "Špetka nostalgie tam byla, tak jsem zavzpomínala," přiznala kajakářka. "Byl to příjemný pocit, konečně se mi podařilo načasovat závodní jízdy tak, aby nejlepší byla ta finálová. A její kvalitu potvrzuje kvalita poražených soupeřek, ale i srovnání s časy dosaženými v ostatních kategoriích," pochvalovala si Hilgertová.

V Austrálii všichni čeští slalomáři

Navzdory na vrcholového sportovce vyššímu věku je Hilgertová v pohodě hlavně zdravotně. K tomu přispívá každoroční zimní příprava v Austrálii, k níž v olympijské sezóně letos sáhli všichni čeští vodní slalomáři včetně deblkanoistů Jaroslava Volfa s Ondřejem Štěpánkem, kajakářů Vavřince Hradilka a Jiřího Prskavce či kanoisty Stanislava Ježka.

"Zdraví zatím drží, ale to nejhorší přijde po návratu, tak bych to nerada zakřikla," varovala Hilgertová. Zpět domů se vrátí v polovině března. "Hlavním cílem pak bude udržet zdraví při návratu do chladného českého jara a do ledové vody," dodala.

Příprava se jí zatím daří podle plánu. "Snažím se o kombinaci starého osvědčeného tréninku s novými prvky. Cílem bylo v tomto přípravném období pokud možno nevypadnout na dlouho ze slalomové přípravy. Díky počasí to v podstatě vyšlo, zima u nás přišla pozdě, začátek byl mírný a těsně před nástupem arktických mrazů jsme odletěli za teplem sem," vyprávěla Hilgertová. "Víc času než dřív věnuji kompenzačnímu cvičení, aby to tělo vydrželo," doplnila.

Sezona v tuzemsku začne brzy. První nominační závody se pojedou na Trnávce v polovině dubna, o složení reprezentace se rozhodne o týden později na zbrusu novém kanálu v Českých Budějovicích. Na olympijské hry však pojede pouze vítěz každé kategorie. "Bude potřeba pojezdit na nominačních tratích, zejména v Budějovicích, to je zatím velká neznámá," dodala Hilgertová. O místo na OH se popere nejspíš se zkušenou Irenou Pavelkovou, Marií Řihoškovou či mladou a talentovanou Kateřinou Kudějovou.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty