Úspěch české plavecké výpravy na ME. Chocová má zlato, polohová štafeta bronz

Chartres

Plavkyně Petra Chocová vyhrála na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve francouzském Chartres závod na 50 metrů prsa. Časem 30,02 sekundy vyrovnala vlastní český rekord ze semifinále. Na cenný kov dosáhla i polohová štafeta, která ve složení Martin Baďura, Petr Bartůněk, Michal Ledl a Tomáš Plevko získala bronz v českém rekordu 1:35,18 minuty.

Mistryně Evropy Petra Chocová.

Chocová tak přidala další titul k vítězství na letním ME na dlouhém bazénu v Debrecínu na stejné trati. Čeští plavci překonali během čtvrtečního dne osm individuálních národních rekordů.

Šestadvacetiletá plavkyně zůstala ve čtvrtek neporažena. Už rozplavbu vyhrála v českém rekordu 30,38 sekundy, v semifinále byla opět nejrychlejší a svůj výkon vylepšila na 30,02, což v boji o medaile zopakovala.

Během jediného dne tak ze svého jen několik dní starého českého rekordu ubrala plných 57 setin. Ve finále stejného závodu byla sedmá Martina Moravčíková (31,07).

Polohová štafeta získala bronz

Tabulky přepsal také Martin Baďura, který dopoledne zvládl úvodní znakařský úsek polohové štafety na 4x50 metrů za 24,55, čímž rekord Tomáše Fučíka pokořil o čtyři setiny. Tým ve složení Baďura, Jan Bartůněk, Ledl a Plevko postoupil do odpoledního finále ze čtvrtého místa, kde vybojoval nečekaný bronz v českém rekordu 1:35,18 minuty. Česká plavecká výprava tak vybojovala během prvního dne hned dvě medaile. První člen bronzové štafety Baďura znovu zazářil a i podruhé překonal národní rekord na úvodní znakařské části, ve finále dohmátl v času 24,51 sekundy.

"Dnešní den se vyvedl, jsem hodně mile překvapen. Nejen medailemi a úrodou národních rekordů, ale celý český tým plave skvěle. Drtivá většina reprezentantů se zlepšuje, daří se celému týmu," pochvaloval si v rozhovoru pro ČTK kouč Vlastimír Perna. "Já doufám, že to bude motivovat další, panuje totiž skvělá nálada a další medaile snad ještě přijdou," věřil kouč.

Baumrtová vylepšila své vlastní letošní maximum

Slibnou formu má rovněž nejlepší česká olympionička Simona Baumrtová. Z rozplaveb na 100 metrů znak postoupila bez většího úsilí z deváté pozice a v semifinále za to vzala naplno. Výsledkem byl český rekord 57,25, čímž vylepšila své vlastní letošní maximum o plných 48 setin. Do pátečního finále postoupila jako třetí a bude další českou medailovou nadějí.

Naopak finále polohového závodu na 200 metrů se nepovedlo Barboře Závadové. V rozplavbách byla přitom pátá v času 2:09,34 minuty, čímž zlepšila vlastní český rekord o 36 setin. V boji o medaile ale dohmátla v času 2:11,96 minuty a byla sedmá.

Jednadvacetiletý Tomáš Plevko prokázal, že je velmi talentovaným kraulařem. Už v rozplavbách padesátky překonal národní rekord, když jako první Čech prolomil hranici 22 sekund (21,86), a svůj výkon v semifinále ještě vylepšil až na 21,73, což nakonec znamenalo dvanácté místo. Dosavadní rekord Martina Vernera měl hodnotu 22,02.

O postup si střihli

Ke kuriózní situaci došlo po rozplavbách na 100 m motýlek, neboť Martin Verner a Michal Ledl dosáhli na 14. pozici shodného času. O postupu do semifinále tak mezi nimi měla rozhodnout dodatečná rozplavba, neboť jedenáctý byl další Čech Jan Šefl a do semifinále mohou postoupit pouze dva plavci z jedné země. Aby se ale Ledl kvůli čtvrtečnímu startu ve štafetě neunavil, tak si o postup střihli. Verner prohrál a odhlásil se.