Vodní sporty

Rupprath zaplaval ve Vídni světový rekord, česká štafeta pátá

10. prosince 2004 19:12 - VÍDEŇ

Světové i evropské tabulky se přepisovaly na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu. Nejprve Maďar Lászlo Cseh vylepšil kontinentální maximum v polohové dvoustovce a Němec Thomas Rupprath o chvíli později zaplaval nejrychlejší padesátku znakem v historii. Česká kraulařská štafeta žen vybojovala solidní páté místo.

Sedmadvacetiletý Rupprath vyhrál závod na 100 metrů motýlek a 24 minut nato ve finále padesátky vymazal časem 23,27 sekundy z čela tabulek o čtyři setiny výkon Australana Matta Welshe. O sedm setin také vylepšil vlastní evropský rekord, který zaplaval ve čtvrtek na prvním úseku vítězné německé polohové štafety.

Maďar Cseh si spravil chuť po čtvrteční prohře s miláčkem domácího publika Markusem Roganem na polohové dvoustovce a na dvakrát tak dlouhé trati vyhrál v novém evropském rekordu. Svým výkonem 4:03,96 minuty vygumoval bronzový olympijský medailista z Atén svůj vlastní čas z loňského šampionátu v Dublinu o 14 setin.

Překvapivou vítězkou závodu na 100 metrů znak, do kterého se nepřihlásila obhájkyně stříbra Ilona Hlaváčková, je šestnáctiletá Katerina Zubkovová. Ukrajinka časem 58,58 sekundy porazila o 12 setin obhájkyni titulu Antje Buschschulteovou z Německa, největší soupeřku české evropské rekordmanky na poloviční trati.

Česká štafeta žen pátá

Solidní páté místo vybojovala na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu česká kraulařská štafeta žen. Čtveřice Sandra Kazíková, Ilona Hlaváčková, Petra Klosová a Jana Myšková dokončila závod na 4x50 metrů v času 1:40,35 minuty a za českým rekordem zaostala o 62 setin.

První seniorské finále na velké soutěži poplave v sobotu osmnáctiletá Petra Klosová. Talentovaná kopřivnická svěřenkyně Vlastimíra Perny prošla mezi nejlepší osmičku v polohovém závodu na 100 metrů sedmým časem 1:02,45 minuty, čímž si vylepšila letošní osobní rekord o čtyři desetiny. Na čtyři roky staré české maximum Ilony Hlaváčkové ztratila 46 setin.

Boj o vylepšení času z dopolední rozplavby se nevydařil sprinterovi Martinu Vernerovi, jenž na kraulařské stovce dohmátl za 49,10 sekundy a obsadil v semifinále poslední šestnáctou pozici. Jeho odpolední čas byl o 14 setin pomalejší než ranní výkon.