Havel byl nejrychlejší v prvním nominačním závodu kajakářů

Háček bronzové olympijské posádky čtyřkajaku Daniel Havel byl nejrychlejší v dnešních nominačních závodech rychlostních kanoistů v Račicích. V přímém souboji porazil své kolegy z loňského úspěšného týmu, kteří za ním dojeli do cíle v pořadí Josef Dostál, Lukáš Trefil a Jan Štěrba. Mezi kanoisty vyhrál Martin Fuksa, ženám poprvé kralovala Anna Adamová, která ukončila dlouholetou nadvládu Jany Blahové.

Bronzový čtyřkajak (zleva) Jan Štěrba, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Daniel Havel. Ilustrační foto.

Kajakář Havel vyhrál nejen v individuálním závodě, ale s Janem Štěrbou i na deblkajaku. Na deblkanoi se prosadili podle očekávání pátí muži z londýnské olympiády Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

V Račicích se dnes bojovalo o nominace pouze v individuálních disciplínách a v posádkách s dvěma členy. Na základě výsledků určí reprezentační trenér Pavel Hottmar nominaci na první závod Světového poháru v Szegedu za dva týdny.

"Podle plánu by tam mělo startovat sedm reprezentantů. Členy čtyřkajaku by měl doplnit Pavel Davídek. Deblkanoe Radoň s Dvořákem bude v Szegedu startovat na tratích 500 i 1000 metrů," prohlásil Hottmar.

Bronzový čtyřkajak by se měl v olympijském složení představit až při druhém dílu Světového poháru, který je na programu 17. až 19. května v Račicích.

Havel obhájil loňské vítězství. "Při tak větrných podmínkách jsem čekal, že spíš vyhraje Pepa (Dostál), ale měl jsem dost sil," hodnotil Havel. "Jsem rád, že jsem vyhrál oba závody a mám dvě možnosti startů v Szegedu. Které to budou, to ještě nevím," doplnil.

"Myslel jsem, že to tempo od startu vydržím, ale nevydržel. Asi jsem to přepálil," řekl Dostál.

Pro olympijské medailisty byly dnešní závody prvním ostrým startem po olympijském úspěchu.