Rubriky:

Vodní sporty

VIDEO: Olympijský vítěz v jachtingu Simpson zahynul. Utopil se pod katamaránem

10. května 2013 08:11 - San Francisco

Obrovskou tragédií skončil trénink na Americký pohár pro olympijského vítěze z Pekingu a stříbrného jachtaře z Londýna Andrewa Simpsona. Šampión a člen posádky švédské lodi Artemis Racing se u kalifornských břehů utopil pod převrhnutým katamaránem. Co bylo příčinou neštěstí, zatím není jasné.

Reuters

Simpson zůstal pod katamaránem deset minut, záchranáři už ho nedokázali oživit. Loď dlouhá 22 metrů, jež může dosáhnout rychlosti až 72 km/h, se převrhla v zátoce u San Franciska. Zranění utrpěl také další člen posádky Novozélanďan Craig Monk, bronzový medailista z olympiády v Barceloně 1992 a člen vítězné lodi Amerického poháru z roku 1995 ale není v ohrožení života.

Šestatřicetiletý Simpson získal na olympiádě v Pekingu 2008 zlato ve dvouposádkové třídě Star spolu s Iainem Percym a loni přidali na domácích hrách v Londýně stříbro. Před třemi lety také vyhráli mistrovství světa. Percy je nyní sportovním ředitelem týmu Artemis Racing, který se v zátoce u San Franciska připravoval na kvalifikaci o zářijový 34. ročník prestižního Amerického poháru.

"Celý tým je zdrcen"

"Celý tým je zdrcen tím, co se stalo. Obrovská tragédie, upřímnou soustrast jeho ženě a celé rodině," řekl výkonný ředitel posádky a sedminásobný mistr světa Paul Cayard. Podle dostupných informací žádný zvlášť silný vítr nefoukal.

Artemis měl být jedním ze soupeřů domácího obhájce vítězství na Americkém poháru Oracle Teamu. Zda se po tragédii červencové kvalifikace zúčastní, není rovněž jasné.

Simpson, přezdívaný Bart, je druhým jachtařem, jenž přišel o život během přípravy na Americký pohár. V roce 1999 Španěl Martin Wizner podlehl na místě těžkým zraněním poté, co jej při plavbě ve Valencii zasáhly do hlavy trosky havarované lodi.

ras, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty