Rubriky:

Vodní sporty

Fuksa a deblkanoisté Radoň s Dvořákem mají z Račic už tři medaile

19. května 2013 10:37 - Račice

Český kanoista Martin Fuksa vyhrál v Račicích závod Světového poháru na neolympijské trati 500 metrů. Po sobotních dvou stříbrech na kilometru získal už třetí medaili. V nedělním finále porazil o více než sekundu Bělorusa Dzjanise Haražu, dvojnásobného mistra světa na této trati. Třetí skončil Kazach Sergej Jemeljanov.

 

Michal Kamaryt, ČTK

„Kdyby mi někdo před Račicemi řekl, že získám tři medaile, tak bych mu rozhodně nevěřil," radoval se Fuksa. „Zlatá je zlatá a je jedno odkudkoliv. Ze sportovního hlediska si však nejvíce cením stříbra z kilometru. Přece jen je to olympijská trať. Přál jsem si se dostat aspoň do finále. No a nakonec jsem jel vyrovnaně i s olympijským vítězem Brendelem a porazil veškerou další konkurenci," dodal.

Výborně si vedl i Josef Dostál, člen bronzového českého čtyřkajaku z olympijských her v Londýně, který dojel ve finále K1 na pětistovce třetí. Porazili ho pouze Australan Ken Wallace, olympijský vítěz z Pekingu, kde se ještě na pětistovce závodilo, a Dán René Holten Poulsen.

Dostál se k bronzu propracoval po nevydařeném startu. „No jo, zaspal jsem na startu, ujeli mi a já je musel dohánět. V konci už jsem cítil únavu po sobotním kilometru na čtyřkajaku, který mě dost vycucal. Ale nechci se na to vymlouvat," řekl Dostál, jenž na červnovém ME v Portugalsku pojede po dohodě s reprezentačním trenérem Pavlem Hottmarem kilometrový závod.

Dařilo se Radoňovi a Dvořákovi

Tři cenné kovy si z Račic odvezli také kanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Nejprve vyhráli olympijský kilometr, pak byli členy stříbrného čtyřkajaku na stejně dlouhé trati a dnes na dvoustovce skončili třetí za Rusy a Bělorusy, přestože závod podle svých slov pokazili. „Podělali jsme to hned na startu, pak jsme to kazili ještě více a celé to byla jedna velká křeč. Prostě hrůza," zkritizoval výkon Dvořák. Ve finále pětistovky poté obsadili čtvrté místo.

Pátý dojel na pětistovce nově složený čtyřkajak Andrea Havlová, Jana Šebestová, Jana Blahová a Anna Kožíšková, na singlkanoi dojela na stejném místě na dvoustovce Jana Ježová, jež přidala pátou příčku i na pětistovce na deblkanoi s Lenkou Součkovou.

Historický úspěch

Trenéra Hottmara vystoupení českých reprezentantů v Račicích potěšilo. „Medaile jsem očekával, ale přiznám, že tolik ne. Jsem víc než spokojený. Osm medailí je nejlepší výsledek v české i československé historii," konstatoval.

Příštího závodu Světového poháru v Poznani za dva týdny se česká reprezentace nezúčastní. Ve stejném termínu jsou v Račicích druhé nominační závody, po nichž trenér Hottmar oznámí složení týmu pro mistrovství Evropy, které se koná od 14. do 16. června v portugalském Montemor-o-Velho.

Výsledky SP rychlostních kanoistů v Račicích:
500 m:
Muži:
K1: 1. Wallace (Austr.) 1:44,007, ...3. Dostál (ČR) 1:45,023.
C1: 1. Fuksa (ČR) 1:57,505.
Ženy:
K4: 1. Bělorusko 1:38,497, ...5. ČR (Havlová, Šebestová, Blahová, Kožíšková) 1:42,254.
200 m:
Muži:
K1: 1. Dragosavljevič (Srb.) 36,430.
K2: 1. Postrygaj, Djačenko (Rus.) 32,647.
C1: 1. Štyl (Rus.) 40,663.
C2: 1. Kovalenko, Lipkin (Rus.) 37,883, ...3. Radoň, Dvořák 39,193, 5. Luňáček, Egermaier (všichni ČR) 39,700.
Ženy:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 41,420.
K2: 1. N. Moldovanová, O. Moldovanová (Srb.) 39,847.
C1: 1. Vincentová-Lapointeová (Kan.) 51,022, ...5. Ježová (ČR) 54,135.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty