Kajakář Dostál získal mistrovský titul i na dvoustovce

Josef Dostál, bronzový olympionik z Londýna a úřadující mistr Evropy na čtyřkajaku, vyhrál jako první v historii všechny tři klasické disciplíny na mistrovství republiky v rychlostní kanoistice. Po pátečním triumfu na 1000 metrů a sobotní výhře na pětistovce v neděli v Račicích zvítězil i na olympijské trati 200 metrů a na závěr přidal do své unikátní sbírky ještě zlato na vytrvalecké pětikilometrové trati.

Josef Dostál získal na mistrovství České republiky v rychlostní kanoistice v Račicích titul i na dvoustovce.

"Nemyslel jsem si, že mohu všechno vyhrát. Zvlášť, když jsem absolvoval závody z plného tréninku bez ladění formy," uvedl Dostál, který v sobotu odletí do Kanady na mistrovství světa do 23 let. "Tady jsem si vyzkoušel, že jsem schopný jet na vysoké úrovni obě olympijské disciplíny, tedy 200 i 1000 metrů," dodal.

Na dvoustovce Dostál ukončil šest let trvající nadvládu Filipa Švába. "Titulu z dvoustovky si cením nejvíce, protože tady byla absolutní špička a největší konkurence," prohlásil čtyřnásobný mistr republiky. Poražený Šváb jeho výkon ocenil. "Pepa jel skvěle a rychle. Věděl jsem, že musím vyhrát, a to mi svazovalo ruce," řekl.

Šváb se však titulu přece jen dočkal. S Lukášem Kusovským zvítězil na trati 200 metrů v deblkajaku. "To byla zcela jiná jízda. Krása. Neležela na mě psychická tíha, nemuseli jsme vyhrát, my jsme mohli vlastně jen překvapit," doplnil Šváb, který další titul přidal na čtyřkajaku s Jiřím Kraftem, Brankem Tarkuličem a Jiřím Mládkem.

Kožíšková slaví titul na trati 500 metrů

Anna Kožíšková získala první seniorský titul na olympijské trati 500 metrů a potvrdila, že převzala roli nejlepší současné české kajakářky. V pátek zvítězila i na trati 1000 metrů. "Ráda bych na mistrovství světa jela závod na tisíc metrů, kde vidím největší šanci na dobré umístění," uvedla Kožíšková.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar určil, že čtyři nejlepší ženy z tohoto závodu utvoří posádku čtyřkajaku pro srpnové mistrovství světa v Duisburgu. Medailistky Kožíškovou, Slivanskou a Machovou tak v lodi doplní čtvrtá Šebestová.

Nejtěsnější bitvu o titul a nominaci do Duisburgu svedli na olympijské trati 200 metrů singlkanoisté. Vítěze určila až cílová fotografie, podle níž Dan Drahokoupil porazil Martina Egermaiera o tři setiny sekundy.