Mladá plavkyně Ledecká z USA ovládla na MS čtyřstovku, světový rekord odolal

Barcelona

Šestnáctiletá Američanka Katie Ledecká získala na mistrovství světa v Barceloně zlato na kraulařské čtyřstovce a jako teprve druhá žena zaplavala čas pod čtyři minuty. Mezi muži na stejné trati triumfoval olympijský vítěz Sun Jang z Číny.

Katie Ledecká z USA se raduje ze zlata na trati 400 m volným způsobem.

Čtyřminutovou hranici dosud překonala jen Italka Federica Pellegriniová a na její rekord v neděli Ledecká útočila. V závěru však olympijská vítězka z osmistovky zvolnila a nakonec za světovým maximem zaostala o 67 setin. Ledecká, která druhou Španělku Melanii Costovou porazila o 2,65 sekundy, bude v katalánské metropoli usilovat o zlato ještě na osmistovce a patnáctistovce.

Sun Jang zdolal Japonce Kosukeho Hagina o 3,23 sekundy a na čtyřstovce navázal na triumf z loňské olympiády, kde ovládl také patnáctistovku. Jednadvacetiletý Číňan získal už třetí světový titul - před dvěma lety v Šanghaji vyhrál závody na 800 a 1500 metrů.

Historicky první zlato ve štafetě na 4x100 metrů kraul vybojovali Francouzi. Čtveřice Yannick Agnel, Florent Manaudou, Fabien Gilot a Jérémy Stravius navázala na vítězství z her v Londýně.

Čechům se příliš nevedlo

Českým plavcům se v úvodní den bazénových disciplín nepodařilo postoupit do dalších bojů. V dopoledních rozplavbách skončili Barbora Závadová, Tomáš Plevko, Petr Bartůněk i mužská kraulařská štafeta na 4x100 metrů. Nejblíže k postupu měla Závadová, která v polohovém závodu na 200 metrů obsadila časem 2:14,97 minuty 24. místo. Od účasti v semifinále ji dělila rovná sekunda.

"Čas mě potěšil. Je to znovu nejlepší letošní výkon a plavalo se mi dobře. Semifinále bylo vysoko, bylo třeba zaplavat rychleji než na olympiádě," uvedla Závadová. "Teď mě čeká týden pauza, trénování a pak má hlavní disciplína 400 polohový závod," dodala.

Plevko skončil na 50 metrů motýlek výkonem 24,71 na 40. příčce, Bartůněk obsadil na prsařské stovce časem 1:01,64 celkové 32. místo. Štafeta ve složení Jan Šefl, Plevko, Martin Zikmund a Martin Verner byla třináctá.