Baumrtová doplavala na 100 m znak v českém rekordu na MS šestá, Ledecká přepsala světové tabulky

Simona Baumrtová překonala na plaveckém MS v Barceloně ve finále na 100 m znak časem 59,84 o patnáct setin svůj vlastní český rekord a obsadila šesté místo. Zvítězila favorizovaná Američanka Missy Franklinová. Její krajanka Katie Ledecká překonala časem 15:36,53 světový rekord na 1500 m volným způsobem. Ve finálovém závodě porazila Dánku Lotte Friisovou a dosavadní nejlepší výkon další Američanky Kate Zieglerové pokořila o šest sekund a jednu setinu. Petr Bartůněk a Jan Šefl v úterních rozplavbách na mistrovství světa v Barceloně vybojovali umístění na konci třetí desítky.

Simona Baumrtová (dole) ve finále plaveckého mistrovství světa v Barceloně na znakařské stovce dohmátla šestá v novém českém rekordu 59,84 sekundy.

Baumrtová, která v pondělním semifinále vyrovnala časem 59,99 svůj dosavadní český rekord, startovala v první dráze a jako poslední ve startovním poli dokázala pokořit hranici jedné minuty.

"Šesté místo je super. Doufala jsem v čas 59,6, ale je to kousek. Cítila jsem se mnohem lépe než v pondělí. Nechtěla jsem přepálit první padesátku, ale zároveň začít rychle. Trochu jsem na konci 'vyhnila', ale celkově si myslím, že to byl dobře zvládnutý závod," řekla Baumrtová Radiožurnálu.

Před rokem na olympiádě v Londýně skončila desátá, letos se už zařadila mezi finalistky. "Konkurence tady byla úplně stejná. I když je olympiáda jednou za čtyři roky, tak si přece jen asi víc vážím dnešního šestého místa. Tohle je pro mě lepší výsledek," uvedla.

Olympijská vítězka ze znakařské stovky z Londýna Franklinová na první příčce zaostala o tři desetiny za světovým rekordem a dohmátla v čase 58,42. V Barceloně má už zlato ze štafety na 4x100 m volným způsobem.

Dánka brala evropský rekord

Dosavadní nejlepší výkon Zieglerové z roku 2007 na patnáctistovce by s přehledem pokořila i  Dánka Lotte Friisová, s kterou vítězná Ledecká sváděla vyrovnaný souboj v průběhu celého závodu.

Friisová si spravila chuť alespoň evropským rekordem za čas 15:38,88. Třetí skončila Lauren Boyleová z Nového Zélandu, která na vítězku ztratila přes osm sekund. "Byl to určitě můj nejtěžší závod vůbec. Snažila jsem se to moc nepřepálit v úvodu, ale nesměla jsem ani zaspat. Plavaly jsme fakt rychle, myslela jsem si, že kdokoliv to vyhraje, bude brát světový rekord," řekla Ledecká.

Finále mužské dvoustovky volným způsobem ovládl stejně jako na olympiádě v Londýně Francouz Yannick Agnel. Až čtvrtá příčka zůstala na Američana Ryana Lochteho, kterého předčili ještě druhý krajan Conor Dwyer a třetí Rus Danila Izotov.

Druhé vylepšení světového rekordu na 100 metrů prsa ve dvou dnech měla na dosah litevská plavkyně Ruta Meilutyteová. I když ve finále za svým maximem ze semifinále 1:04,35 kvůli horšímu dohmatu zaostala o sedm setin, svou nejbližší soupeřku Rusku Julii Jefimovovou za sebou nechala o více než půl sekundy. Třetí byla Američanka Jessica Hardyová.

Premiéra extrémních skoků pro Američanky

Premiéru extrémních skoků na světovém šampionátu ovládly Američanky. První místo ve skocích ze 20 metrů, což odpovídá výšce sedmipatrového domu, obsadila Cesilie Carltonová a druhá skončila Ginger Huberová. Třetí mezi šesti účastnicemi byla Němka Anna Baderová. Mužská soutěž ve skocích ze 27 metrů vyvrcholí ve středu.

Prsař Bartůněk vyhrál svoji rozplavbu v padesátimetrovém sprintu, ale celkově obsadil v konkurenci 83 plavců 27. místo. Časem 27,84 zaostal o 26 setin sekundy za vlastním českým rekordem z roku 2009, přesně tolik jej také dělilo od postupu do semifinálové šestnáctky.

Šefl na motýlkářské dvoustovce zaostal za svými možnostmi a časem 2:02,43 skončil mezi 34 závodníky třicátý. Na postup do semifinále by mu nestačil ani jeho český rekord 1:58,26, musel by jej vylepšit skoro o sekundu.