Hlaváčková si opět doplavala pro vítězství ve SP

Plavkyně Ilona Hlaváčková vybojovala v letošním roce už třetí vítězství ve Světovém poháru v krátkém bazénu. V New Yorku v pátek vyhrála svou parádní disciplínu 50 metrů znak a navázala na nedávné triumfy ve Stockholmu a Berlíně. Hlaváčková byla suverénně nejrychlejší už v rozplavbách, kde dosáhla času 28,19 sekundy.

Česká plavkyně Ilona Hlaváčková

Ve finále pak výrazně zrychlila a vyhrála výkonem 27,60 o více než sekundu před druhou Brazilkou Fabiolou Molinovou.

Ve výborné formě se v úvodu sedmého mítinku Světového poháru opět představili jihoafričtí plavci. Ryk Neethling vyhrál polohový závod na 100 metrů v novém světovém rekordu 51,52 sekundy, jímž vylepšil o málo vídaných 49 setin vlastní maximum z minulého dílu seriálu v Moskvě. O jedno místo unikla účast v rekordním závodu českému plavci Pavlu Tomečkovi, který byl v rozplavbě devátý. Osmadvacetiletý Neethling předtím zaplaval rekord na této trati rovněž v Berlíně.

V bazénu v East Meadow v pátek Jihoafričan vybojoval čtrnácté vítězství v tomto ročníku Světového poháru a vede průběžné pořadí mezi muži. Navíc byl druhý v kraulařském závodu na 100 metrů, v němž podlehl jen krajanovi Rolandu Schoemanovi. Ten v souboji dvou jihoafrických hvězd atakoval světový rekord, který drží společně s Američanem Ianem Crockerem, nakonec za ním časem 46,27 sekundy zaostal o pouhé dvě setiny.

Ženskou část Světového poháru vede Slovenka Martina Moravcová, která vyhrála na trati 100 metrů motýlek a připsala si šestnáctý triumf. Pro celkové vítěze seriálu je připravena prémie 50 tisíc dolarů.

Domácí fanoušky v New Yorku potěšila teprve šestnáctiletá Kate Zieglerová, která triumfovala v závodu na 800 metrů volný způsob. Své vítězství ozdobila národním rekordem, který na této trati držela už 25 let Cynthia Woodheadová. Zieglerová jej překonala časem 8:16,32 minuty o více než dvě sekundy. "To je skvělé. Nikdy jsem žádný rekord neudělala, takže mám obrovskou radost," řekla mladičká plavkyně.