Deblkanoisté Radoň s Dvořákem mají z MS bronz na kilometru

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vybojovali na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Duisburgu bronzové medaile na kilometrové trati. Pátou loď z loňských olympijských her v Londýně porazili pouze vítězní Maďaři Henrik Vasbányai, Róbert Mike a druzí Rusové Viktor Melanťjev, Ilja Pěrvuchin, kteří byli rychlejší než česká posádka skoro o sekundu.

Kanoisté Jaroslav Radoň (vpravo) a Filip Dvořák

Kanoistka Jana Ježová obsadila při své premiéře na světovém šampionátu šesté místo na dvoustovce. Čtyřkanoe Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský skončila ve finále na 1000 metrů osmá.

Radoň s Dvořákem se na MS zpočátku trápili. Na kilometru chtěli postoupit z rozjížďky přímo, ale museli do semifinále po porážce od Rumunů, kteří v sobotu ve finále dojeli poslední.

Ve finálové jízdě česká dvojice začala rychle, na prvním mezičasu na 250 metrech byla druhá. V polovině závodu klesli Radoň s Dvořákem na třetí místo, které udrželi před mocně finišující kanadskou lodí. "Euforie, krása," křičel pětadvacetiletý zadák Dvořák a těšil se z životního úspěchu, který dal zapomenout na zklamání z pátého místa na loňských olympijských hrách.

Jeli na krev

"Dnes jsme na to skutečně měli. A tím, že jsme na medaili dosáhli z nevýhodné první dráhy, jsme potvrdili, že už jsme zkušení závodníci," řekl Dvořák. "Jeli jsme skutečně na krev a já si z toho závodu vůbec nic nepamatuji. A tak to má být. Navíc z první dráhy není kontakt s ostatními, takže jsem až v závěru podle řevu našich fanoušků pochopil, jak na tom jsme," dodal.

Háček Radoň si dal medailový dárek k úterním 27. narozeninám. "Konečně jsme prodali vše, na co jsme se tak nadřeli, a zúročili tříletou práci celého týmu. Konečně jsme to prolomili a poprvé skvěle zajeli finiš. Dnes jsem snad prvně cítil, že nám loď skvěle jede, možná letí. To byl parádní pocit," radoval se Radoň.

Českou posádku v neděli čeká ještě finále pětistovky. Bronzový olympijský čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba pojede finále na 1000 metrů.