Hradilek i Hošková vyhráli kvalifikaci, nepostoupila jen jedna loď

Kajakář Vavřinec Hradilek a kanoistka Kateřina Hošková vyhráli na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze-Troji kvalifikaci. Hradilek byl nejrychlejší hned v první jízdě, v níž porazil druhého Němce Fabiana Dörflera o desetinu sekundy. Dobrou formu domácích kajakářů potvrdil čtvrtým místem Jiří Prskavec, který na Hradilka ztratil po zlepšeném výkonu v druhé jízdě 1,69 sekundy. Mezi čtyřicítku semifinalistů postoupil i šestadvacátý Jan Vondra.

Český vodní slalomář Vavřinec Hradilek během kvalifikace MS v Praze.

Dařilo se také kanoistům, kteří rovněž všichni postoupili. Nejlepší byl Michal Jáně na šestém místě, Vítězslav Gebas prošel do semifinále jako třináctý a Stanislav Ježek obsadil 15. pozici.

Obhájkyně titulu Hošková byla po první jízdě druhá, ale napodruhé se zlepšila a o 37 setin předjela další favoritku Jessicu Foxovou z Austrálie, jež do druhé kvalifikační jízdy už nenastoupila. Postoupila i šestnáctá Monika Jančová, ze hry je naopak šestadvacátá Anna Koblencová.

Hradilek v první jízdě předvedl bezchybnou jízdu a bylo hned jasné, že je před domácím publikem v dobré pohodě. Rozhodl se pak nešetřit síly a vyzkoušet si v druhé kvalifikační jízdě riskantnější pojetí. To přineslo hned v první třetině trati minutí branky a padesátisekundovou penalizaci, což se Hradilkovi před cílem "povedlo" ještě dvakrát. Na jeho postupu z prvního místa to ale nemohlo nic změnit.

Ježek, který pracuje i v nejužším vedení organizačního výboru, chtěl jet hlavně čistě, což se mu nakonec nepovedlo. Ale nevadilo to. "Nepřišlo mi, že je ta trať nějaká těžká, tušil jsem, že to bude vyrovnané," řekl v cíli Ježek. "Pak šťouchy hrozně srážejí dolů. Ale věděl jsem, že i když nepojedu super, mělo by to stačit. Jel jsem spíš opatrně, nesnažil jsem se dát rekordní čas a všechny pobláznit tím, že jsem jel rychle," vysvětlil Ježek, na MS v Praze 2006 třetí muž ve finále.

V kvalifikaci se na trať vydalo nakonec celkem 102 lodí, neboť v rámci rozvojového programu přijeli do Prahy opět závodníci z exotických zemí. Například Chilan Jaime Prado Ruiz byl při první jízdě na trati o více než 100 sekund déle než Hradilek, navíc si připsal 114 trestných sekund a byl předposlední.

Ještě o dost horší než on byl Ismadi Radzi z Malajsie, který byl v druhé jízdě o dvě sekundy pomalejší než Ruiz a navíc neprojel čtrnáct z pětadvaceti branek a na dalších čtyřech si připsal dotek. V celkovém součtu ztratil na nejrychlejšího muže kvalifikace více než osm minut.