Skifař Synek vyhrál závod SP, Knapková a párová čtyřka druzí

Český skifař Ondřej Synek vyhrál závod Světového poháru v britském Etonu. V úvodním dílu seriálu v dějišti mistrovství světa 2006 překvapil všechny soupeře a triumfoval suverénně stylem start cíl. Druhého Marcela Hackera z Německa porazil o téměř pět vteřin, třetí skončil zkušený Slovinec Iztok Čop.

Výborný výkon českých skifařů podtrhla stříbrem olympionička Miroslava Knapková, která nestačila jen na favorizovanou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou. Druhé místo obsadila i stříbrná párová čtyřka z olympiády v Aténách David Jirka, Jakub Hanák, Milan Doleček, Tomáš Karas. Nejlepší česká posádka současnosti sice od začátku vedla, ve finiši ale podlehla Estoncům.

Čtyřka bez kormidelníka ve složení Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler a Jakub Makovička obsadila ve finále třetí místo, když ve finiši podlehla dánské posádce. Z vítězství se radovali Britové. Daniela Nacházelová v kategorii lehkých vah obsadila ve finále na jezeře Dorney páté místo.

Dvaadvacetiletý Synek, jenž dosud jezdil na dvojskifu s Milanem Dolečkem, ve startovní listině na skifu nahradil Václava Chalupu. Dlouholetý český suverén měl v přípravě menší zdravotní problémy a rozhodl se soustředit až na závody v Mnichově, kde bude třídílný seriál za necelý měsíc pokračovat. Před rokem Chalupa v Německu vyhrál a v červnu by tam měl své atraktivní souboj se Synkem.

Výsledky závodů s českou účastí:
Muži:
Skif: 1. Synek (ČR) 7:06,92 min., 2. Hacker (Něm.) 7:11,67, 3. Čop (Slovin.) 7:15,73.
Skif lehké váhy: 1. Rasmussen (Dán.) 7:38,75, ...B-finále: 1. Vabroušek (ČR) 7:32,46.
Dvojskif lehké váhy: 1. Hirling, Varga (Maď.) 6:35,15, ...B- finále: 2. J. Vetešník, O. Vetešník (ČR) 7:05,35.
Dvojka bez korm.: 1. N. Skelin, S. Skelin (Chor.) 6:48,09, ...B-finále: 1. Mašek, Litera (ČR) 7:07,75.
Čtyřka bez korm.: 1. V. Británie (Williams, Reed, Partridge, Triggs Hodge) 5:59,90, 2. Dánsko 6:03,03, 3. ČR (Makovička, Schindler, Vitásek, Neffe) 6:04,37.
Párová čtyřka: 1. Estonsko (Jaanson, Gulov, Endrekson, Jaemsae) 5:56,13, 2. ČR (Karas, Doleček, Hanák, Jirka) 5:57,65, 3. Polsko 5:59,78.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová-Chodotovičová (Běl.) 7:46,31, 2. Knapková (ČR) 7:49,60, 3. Boronová (Něm.) 7:56,89.
Skif lehké váhy: 1. Jan Š'min (Čína) 8:29,64, 2. Marrerová- Ariaová (Kuba) 8:29,98, 3. Paulsová (Něm.) 8:35,33, ...5. Nacházelová (ČR) 8:38,48.
Dvojka bez korm: 1. Outhwaiteová, Baleová (Austr.) 7:36,01, ...B-finále: 6. Neffeová, Bruncvíková (ČR) 8:00,74.