Závadová ve finále ME čtvrtá, Micka sedmý. Oba plavali téměř na úrovni českých rekordů

Berlín

Barbora Závadová skončila čtvrtá ve finále polohového závodu na 400 metrů na berlínském evropském šampionátu plavců, když časem 4:37,82 zaostala jen o necelou vteřinu za českým rekordem.

Český plavec Ján Kútnik na ME v Berlíně.

Závadová oproti rozplavbě rovnou vteřinu ubrala, od stupňů vítězů ale 21letou českou plavkyni dělily více než tři sekundy. Smutná ale nebyla, už před finále naznačovala, že pokud se vejde mezi pět nejlepších, bude maximálně spokojená.

Už v rozplavbě plavala zase po dvou letech pod hranici 4:40 min, ve finále přesně vteřinu ze svého času ubrala a nakonec zaostala jen 86 setin za vlastním národním rekordem, kterým obsadila sedmé místo na MS v Šanghaji 2011. „Dlouho jsem hledala sama sebe, ale jak jsem odešla trénovat z Ostravy do Prahy, přišla nová chuť," přiznala.

Maďarka Katinka Hosszúová, jež si v Berlíně troufá na osm individuálních startů, vyhrála dlouhou polohovku v čase 4:31,03. Nikdo v historii ME neplaval rychleji.

Životní úspěch pro Micku

Devatenáctiletý Jan Micka byl ve finále kraulařské čtyřstovky sedmý a čas 3:48,57 byl pouze o 25 setin horší než jeho vlastní národní maximum z juniorského MS v Dubaji. Pro Micku byl už postup do finále životním úspěchem mezi seniory, zvláště když během jara prodělal chronické záněty v rameni i operaci kolena a k tomu ho opakovaně potrápil zánět dutin.

Po všech těch problémech při evropském šampionátu do bazénu téměř netroufal. „Vracel jsem se k tréninku s obavou, že se nevytáhnu na patřičnou výkonnost," přiznával.

Až docela povedený domácí šampionát a hlavně výborné časy na soustředění ve Slovinsku ho přesvědčily, že se forma vrací. „Když drží zdraví, tak jsem si řekl, že musím zatnout zuby a pořádně makat," prohlásil Micka, který ve finále dokázal ubrat přes půl sekundy ze svého času z rozplavby. Zlato získal Srb Stjepanovič výkonem 3:45,66.

Zaskvěla se i Simona Baumrtová, která vyhrála druhé semifinále na 200 m znak časem 2:10,22 a z třetí pozice postoupila do zítřejšího boje o medaile.