Rubriky:

Vodní sporty

Chocová po finále ME láteřila: Bylo to na "píp". Formu na padesátku doladí pivem

20. srpna 2014 20:56 - Berlín

Petra Chocová přišla po závodě na 100 metrů prsa na mistrovství Evropy v Berlíně mezi novináře s úsměvem od ucha k uchu. V osmadvaceti letech plavala své první finále na olympijské trati v dlouhém bazénu v kariéře a skončila sedmá. V rozplavbě předtím vytvořila český rekord.

 

Martin Sidorják

Jenomže... "Píp, píp, píp. Plavalo se mi na 'píp', hodnocení je na 'píp'," láteřila. Imitovala tak "vypípání" sprostých slov, která v tu chvíli měla na jazyku a která by vystihla její pocity z výkonu. "Chtěla jsem do finále, to se podařilo, jenže chtěla jsem být aspoň šestá a myslela i na ten rekordní čas. Takže celkově to bylo na 'píp', prostě se mi to, 'píp', nepovedlo," zopakovala s úsměvem.

Je v osmadvaceti letech ryzí sprinterkou, medaile vozí z padesátky, ale pokud chce uspět na olympijských hrách v Riu, musí se specializovat na stometrovou trať. "Dávala jsem si cíle spíše na čas. Nechci říkat, že na medaili jsem neměla, ale dneska jsem na ni nepomýšlela," přiznala, že cenný kov visel vysoko.

Sprinterská padesátka se poplave až o víkendu a na dvoustovce, jejíž rozplavby jsou ve čtvrtek dopoledne, nemá moc šancí. Pokud by chtěla do semifinále, musela by plavat na úrovni českého rekordu. "Uvažuji, že ji vynechám," přemýšlela nahlas. Nejdřív to ale probere s trenérem i otcem v jedné osobě Tomášem Chocem i šéftrenérem, neboť za odhlášení je finanční penalizace.

"Cítím se unavená, sotva jsem sem došla," řekla. "Špatně se mi tady spí, takže nevím, jak bych to zítra zvládla. Opravdu by možná bylo lepší se na to vykašlat a připravit se na padinu. Tři stovky na maximum je pro mě vrchol," připomněla český rekord 1:07,66 a semifinálový čas, který byl jen o čtyři setiny horší. Ve finále dohmátla za 1:08,11. "Ta sezona bylo dlouhá a moje tělo už tolik nezvládá. Nechci, aby mě ta dvoustovka zrakvila na tu padinu, kde chci bojovat o medaili," prohlásila.

Mezi startujícím byla dnes nejstarší, přesto v evropské špičce plave až v posledních letech. Svoji první medaili z vrcholné akce měla před dvěma lety na ME v Debrecínu, kde vyhrála právě padesátku. I na tu si nyní věří. "Jsem připravená skvěle, jen si potřebuju odpočinout," uvedla.

Soupeřku snad zabije přesun, doufá

V celé svojí kariéře má Chocová problémy s rameny a také před Berlínem musela na obstřik kvůli bolesti. S nadsázkou ráda říkává, že když ji něco nebolí, není ve formě. "No, teď mě bohužel nic nebolí, takže forma asi není, asi mě někdo bude muset před tou padesátkou nakopnout," žertovala.

Svým českým rekordem 30,31 sekundy z loňského MS je v evropských tabulkách druhá za sedmnáctiletou Litevkou Rutou Meilutyteovou, světovou rekordmankou, jež je na olympijských hrách mládeže v Číně. "Prý přijede, tak snad jí zabije ten přesun," žertovala Chocová. "Ten můj rekord by ale na medaili měl stačit," tušila.

A ještě na jeden rituál ale nesmí před víkendem zapomenout. "Ano, svoje pověstné pivo," přiznala. To si prý dává dva dny před závody na vyladění formy. "Ještě jsem ho tady neměla, budu to muset nějak vymyslet před tou padinou, jinak to nepůjde," řekla s úsměvem. "Ale dneska si ještě půjdu tady za roh pořádně vynadat. A to už nebude jen 'píp'," dodala.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty