Micka znovu zlepšil český rekord a byl ve finále osmistovky pátý

Perfektní výkon předvedl český plavec Jan Micka na mistrovství Evropy ve finále závodu na 800 m volným způsobem, kde nakonec časem 7:52,19 obsadil páté místo. Na poloviční trati skončil sedmý, v pátek večer si připsal v berlínském bazénu nejlepší výsledek kariéry mezi dospělými a ještě dokázal o více než vteřinu vylepšit svůj národní rekord z rozplavby.

Český plavec Jan Micka na ME v Berlíně.

Micka se dokonce ve finále dlouho držel ve hře o třetí místo, teprve na posledních 150 metrech začal ztrácet, přesto se svého maxima ubral sekundu a 19 setin. Závod suverénně vyhrál v rekordu šampionátu 7:44,98 Ital Paltrinieri, jenž už má zlato z patnáctistovky. Tam Micka skončil devátý a jen těsně mu unikla finálová účast.

Micka přepisoval rekordní tabulky i přesto, že na jaře nemohl více než tři měsíce kvůli bolavému ramenu vůbec plavat a na šampionát kvůli obrovskému tréninkovému manku málem nejel. Devatenáctiletý talent ale znovu ukázal svou sílu.

"Asi se vyplácí koňské dávky, které mi předepisuje trenérka Passerová. Jsem hodně rád za to zlepšení, nechal jsem ve vodě prakticky všechno, co jsem v těle našel. Začátek byl ale možná trochu přepálený a ke konci, když jsem se ještě snažil přidat, už mě nějak nešlo víc zrychlit," líčil Micka ve vysílání Radiožurnálu.

Baumrtová na finále nedosáhla

Simona Baumrtová se na znakařské padesátce do finále nedostala. Plavkyně, která na obou delších tratích skončila pátá, zvládla semifinále za 28,64, což byl o patnáct setin rychlejší čas než ráno v rozplavbě. Na elitní osmičku ale nestačil a přisoudil ji až 12. místo.

Devatenáctiletý Roman Dmytrijev převedl v semifinále 200 m znak výkon 2:01,45, což byl o tři desetiny pomalejší čas než v rozplavbě a celkově mu vynesl 14. místo. V semifinále se podobným způsobem zhoršil i Petr Bartůněk na 50 metrů prsa a za čas 27,91 ho zařadil až na 14. příčku. Brit Peaty v této disciplíně už v boji o finále zlepšil světový rekord 26,62.