Knapková nepostoupila do finále MS, Synek o medaile pojede

Amsterodam

Skifařka Miroslava Knapková nečekaně nepostoupila do finále veslařského mistrovství světa v Amsterodamu. Úřadující olympijská šampiónka a obhájkyně bronzu z loňského šampionátu skončila v semifinále poslední. Ondřej Synek dnešní boj o postup do finále bez problému zvládl a v neděli bude obhajovat zlato z korejského Čchungdžu. Dvojka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Kopáč obsadila ve finále čtvrté místo.

Skifařka Mirka Knapková na tiskové konferenci před mistrovstvím světa ve veslování v Amsterodamu.

Česká dvojice se ve čtvrtině tratě držela na třetím místě, poté ale klesla na čtvrtou pozici a nejlepší trojice se jim postupně vzdalovala. Od medaile je nakonec dělilo více než šest sekund.

Knapková letos v květnu ovládla kontinentální šampionát, ale jinak se jí už tolik nedařilo. Ve všech závodech Světového poháru skončila čtvrtá a před MS přiznala, že i s ohledem na zdravotní problémy dvakrát uvažovala, že předčasně ukončí sezónu.

V Amsterodamu ale zřejmě doplatila i na náročné podmínky. Na kanále Bosbaan foukal silný vítr a jury rozhodla o změně drah na základě výsledků ve čtvrtfinále. Knapková, která do semifinále postoupila ze třetího místa, tak startovala v nevýhodné šesté dráze.

Na mezičase 500 metrů byla ještě svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského čtvrtá, ale poté se propadla na konec startovního pole a značně ztrácela. Za nejrychlejší Emmou Twiggovou z Nového Zélandu nakonec zaostala o více než 24 sekund.

Synek ve svém semifinále zvítězil

Jedenatřicetiletý Synek se představil v papírově slabším semifinále a bez problémů postoupil do finále. Na prvním mezičase, metě 500 metrů, sice ještě vedl Litevec Mindaugas Griskonis, ale o 300 metrů dál se dvojnásobný stříbrný medailista z olympijských her dostal do čela a první místo držel až do cíle. Přestože v závěru viditelně šetřil síly, porazil druhého Griskonise o více než dvě sekundy.

Ve finále B se představila párová čtyřka lehkých vah Denisa Čvančarová, Markéta Pazderková, Sára Víchová, Monika Nováková, která dojela i ve své třetí jízdě na šampionátu poslední a obsadila tak konečné deváté místo.

Závěrečné vystoupení na MS už mají za sebou čtyřka bez kormidelníka Matyáš Klang, Jakub Podrazil, Milan Doleček, Jan Pilc i párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Houska, Petr Buzrla, Martin Basl, které se shodně představily ve finále C. Lépe se vedlo čtyřce "bez", jež skončila druhá a celkově tak čtrnáctá. Párovka, kterou tentokrát strokoval místo Jirky Buzrla, byla pátá.