Hackett získal na MS druhé zlato ve světovém rekordu

MONTREAL

Australský plavec Grant Hackett vyhrál na mistrovství světa v Montrealu závod na 800 metrů volným způsobem v novém světovém rekordu a získal v Kanadě druhou zlatou medaili. Pětadvacetiletý student práv dohmátl ve finále v čase 7:38,65 a překonal dosavadní maximum krajana Iana Thorpea, jenž před čtyřmi lety na šampionátu ve Fukuoce zaplaval 7:39,16.

"Je vždycky příjemné překonat světový rekord, ale překonat Ianův rekord je něco navíc," řekl Hackett na adresu slavného kolegy, jenž na MS nestartuje. Montrealský vítěz i z poloviční kraulařské trati navíc vyrovnal Thorpeův rekordní zápis šesti zlatých individuálních medailí ze světových šampionátů.

Hackett přiznal, že na světový rekord před závodem myslel. "Mám už rekord na 1500 metrů, takže jsem si říkal, že bych mohl zvládnout i tu osmistovku," uvedl Australan, jenž se dočkal ocenění i od rivala z kratších tratí Michaela Phelpse. "Gratuluju, byla to skvělá podívaná," řekl mu v zákulisí Američan, jenž se během 75 minut stačil kvalifikovat do finále kraulařské stovky i polohového závodu na 200 metrů.

Hackett vsadil ve finále na rychlý úvod

Již patnáctinásobný medailista ze šampionátů Hackett vsadil ve finále na rychlý úvod. Ještě dvě stě metrů před cílem měl před Thorpeovým maximem náskok pěti sekund, a i když v závěru zvolnil, dohmátl o 51 setin rychleji než slavný krajan. "Věděl jsem, že musím začít rychle, protože ve finiši bych na Ianův čas neměl," dodal Hackett.

O tom, že Montreal viděl skutečně nejrychlejší osmistovku historie, svědčí i výkony dalších medailistů. Stříbrný Američan Larsen Jensen překonal časem 7:45,63 národní rekord o dvě sekundy, Rus Jurij Prilukov získal bronz v novém evropském maximu 7:46,64.

Probíhající šampionát v Kanadě již přinesl čtyři světové rekordy. Dvakrát vylepšil rekord na motýlkářské padesátce Jihoafričan Roland Schoeman, historické tabulky doplnila také na prsařské stovce Američanka Jessica Hardyová.

Veterán Warnecke vypálil rybník mladíkům

Hackettův famózní rekord zastínil ve čtvrtý den plaveckých soutěží i výkon pětatřicetiletého německého plavce Marka Warneckeho. Ten vyhrál prsařskou padesátku a stal se nejstarším mistrem světa v historii. Předchozím "rekordmanem" byl ruský fenomén Alexander Popov, jenž před dvěma roky v Barceloně triumfoval v 31 letech.

"Už patnáct let se mě lidé ptají, kdy skončím," smál se Warnecke, jenž porazil o dvanáct let mladšího Američana Marka Gangloffa a dvaadvacetiletého olympijského vítěze Kosukeho Kitadžimu z Japonska. "Co já vím, třeba vydržím ještě dvacet let," říkal v nadsázce evropský šampion z roku 2000, jenž pracuje jako lékař.

Phelpsovy absence na motýlkářské dvoustovce využil k zisku zlata Polák Pawel Korzeniovski, jenž vyhrál závod způsobem start- cíl. Druhý nejcennější kov pro Francii vybojovala na stejné trati volným způsobem Solenne Figuésová.