Skifařka Knapková získala na MS stříbro, Synek byl třetí

GIFU (Japonsko)

Skifařka Miroslava Knapková získala na mistrovství světa v Japonsku stříbrnou medaili. Česká veslařka nestačila ve finále pouze na favorizovanou Jekatěrinu Karstenovou z Běloruska a poprvé v kariéře tak skončila na velké akci na stupních vítězů. Medaili si z Gifu odveze i skifař Ondřej Synek, který skončil třetí.

Knapková zaostávala za Karstenovou již od startu a v polovině dvoukilometrové trati byla dokonce třetí. Poté však veslařka VK Smíchov zrychlila, předjela Američanku Michelle Guerettovou a mohla se radovat z největšího úspěchu své dosavadní kariéry. V cíli dělily Knapkovou od vítězky tři vteřiny, bronzovou Guerettovou porazila o necelou jednu vteřinu.

"Já jsem tak trochu i ráda, že nemám zlato, aspoň budu mít motivaci do budoucna," radovala se Knapková. "Ten závod byl velmi dlouhý, foukal silný protivítr a ke konci jsem už nic nevnímala, jen jsem zavřela oči a tahala za vesla, abych už byla v cíli," popsala pocity z trati.

Její trenér Tomáš Kacovský viděl dramatický závod s dobrým koncem. "Američanka zlobila a dlouho byla před Mirkou, ale věřil jsem, že ve druhé půlce ji dokáže Mirka zlomit," řekl kouč.

Synek odstartoval jako Knapková

Obdobně jako Knapková odstartoval i Synek. Po 500 metrech byl druhý za Drysdalem a na průběžné stříbrné pozici se držel i další kilometr. V závěru však neodolal náporu stále zrychlujícího Tufteho a nakonec dojel za olympijským šampionem z Atén třetí. Drysdale si svůj trochu překvapivý premiérový triumf uhlídal. Na rozdíl od semifinále mu totiž vydržely síly až do konce.

"Jsem spokojený, na víc jsem dneska vážně neměl," ulevil si Synek. V silném protivětru mu ve finiši došly 150 metrů před cílem síly. "Nemám se za co stydět," dodal veslař, který trochu vytěžil i ze smůly exmistra světa Marcela Hackera z Německa, který před polovinou trati údajně poškodil loď o plovoucí předmět. Prakticky se na trati zastavil, ztratil průběžné třetí místo a do cíle dorazil s dvacetisekundovým mankem šestý. Němci pak podali neúspěšný protest.

V B-finále se dnes představily čtyřka bez kormidelníka ve složení Karel Neffe, Jan Schindler, Jakub Makovička a Petr Vitásek a dvojka bez Jan Ventruba, Tomáš Karas. Čtyřka obsadila druhé místo za nejrychlejšími Italy a celkově skončila na MS osmá. Dvojka zajela pátý čas a v konečném hodnocení šampionátu je jedenáctá.

Medailová naděje - párová čtyřka - odstartuje v neděli

V neděli se ve finále představí třetí česká medailová naděje, párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Václav Chalupa a Milan Doleček.

První finálový den ovládli novozélandští veslaři, kteří vedle Drysdaleova triumfu vybojovali další tři zlaté medaile. Postarali se o ně Nathan Twaddle s Georgem Bridgewaterem a Juliette Haighová s Nicky Colesovou na dvojkách bez kormidelníka a sestry Georgina a Caroline Eversovy-Swindellovy na dvojskifu.

Ještě před finálovým programem rozhodla federace FISA, že rekordní časy dosažené na trati Nagaragawa nebudou vedeny jako rekordní vzhledem k silnému větru a proudům vody, které rychlost lodí významně zvyšují. Mezi rekordmany se v Japonsku zapsal nakrátko v semifinálové jízdě i Synek.

Muži:
Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 7:16,42, 2. Tufte (Nor.) 7:18,34, 3. Synek (ČR) 7:21,12.
Dvojskif: 1. Špik, Čop (Slovin.) 6:37,61, 2. Gattinoni, Ghezzi (It.) 6:37,96, 3. Schreiber, Burmeister (Něm.) 6:46,71.
Dvojka bez korm.: 1. Twaddle, Bridgewater (N. Zél.) 6:52,51, 2. Di Clemente, Cech (JAR) 6:55,52, 3. Agamennoni, Lari (It.) 6:57,29, ...B-finále: 1. Kühne, Herzog (Něm.) 6:43,47, ...5. Karas, Ventruba (ČR) 6:53,16.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Williams, Reed, Partridge, Hodge) 6:11,59, 2. Nizozemsko (Cirkel, Gabriels, Vellenga, Vermeulen) 6:13,23, 3. Kanada (Weitemeyer, Dembicki, Ireland, McDaniel) 6:16,06, ...B-finále: 1. Itálie 6:08,55, 2. ČR (Neffe, Schindler, Makovička, Vitásek) 6:11,09.
Skif lehkých vah: 1. Polymeros (Řec.) 7:17,79, 2. Purchase (Brit.) 7:23,10, 3. Moreau (Fr.) 7:23,97.
Ženy:
Skif: 1. Karstenová (Běl.) 7:48,35, 2. Knapková (ČR) 7:51,69, 3. Gueretteová (USA) 7:52,62.
Dvojskif: 1. G. Eversová-Swindellová, C. Eversová-Swindellová (N. Zél.) 7:08,03, 2. Nejkovová, Markovová (Bulh.) 7:10,92, 3. Bradleyová, Kehoeová (Austr.) 7:22,86.
Dvojka bez korm.: 1. Haighová, Colesová (N. Zél.) 7:43,83, 2. Outhwaiteová, Baleová (Austr.) 7:47,57, 3. Počitajevová, Starodubrovská (Rus.) 7:50,07.
Skif lehkých vah: 1. Van Eupenová (Niz.) 8:07,39, 2. Luzuyová-Dorfmanová (Fr.) 8:10,53, 3. Riverová (Šp.) 8:12,71.
Čtyřka bez korm.: 1. Austrálie (Selbyová-Smithová, Martinová, Frascaová, Hornseyová) 6:55,56, 2. Německo (Emmrichová, Dresselová, Naumannová, Hölzelová) 7:03,24, 3. Bělorusko (Haurylenková, Plaškovová, Nareliková, Brelová) 7:07,96.