Čeští slalomáři se poprvé z MS vrací bez individuální medaile

PENRITH

Nečekaně bez medaile v individuálních disciplínách se vrátí čeští vodní slalomáři z mistrovství světa na olympijském kanálu v australském Penrithu. Po sobotním čtvrtém místě kajakářky Štěpánky Hilgertové nedosáhli na cenný kov ani bronzoví olympijští medailisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Česká republika nebude mít cenný kov z MS ve vodním slalomu poprvé ve své samostatné historii.

Opět se potvrdilo nepsané pravidlo, že vyhrát kvalifikaci se nevyplácí. Nejlepší čeští deblkanoisté v pátečních bojích v závěru zpomalovali, jak si toho byli vědomi. V dnešním semifinále obsadili Volf a Štěpánek třetí pozici a měli dobrou výchozí pozici pro závěrečnou jízdu. V ní se ale dvakrát dotkli branky a trestné čtyři sekundy je připravily o stříbro. Skončili nakonec pátí.

Další české deblkanoi Marku Jirasovi a Tomáši Mádrovi se nepovedlo semifinále a zlepšený finálový výkon na lepší než osmé místo nestačil. Jaroslavové Pospíšil s Pollertem byli čtrnáctí. Závod ovládli Němci. Nejrychlejší byli Christian Bahmann a Michael Senft, třetí skončili obhájci titulu Markus Becker, Stefan Henze. Mezi ně se vklínili Slováci Milan Kubáň a Marián Olejník, kteří tak zastoupili olympijské vítěze bratry Hoschornerovi, jimž se nevedlo a skončili jedenáctí.

Mezi kajakáři do finále žádná česká loď nepostoupila. Ondřej Raab byl jedenáctý, do desítky mu chybělo pět setin. Ivan Pišvejc, bronzový medailista z roku 2002, obsadil jednadvacátou pozici, Lukáš Kubričan neprošel z kvalifikace. Závod vyhrál díky fantastické finálové jízdě Němec Fabian Dörfler před Fabienem Lefevrem z Francie. Třetí skončil Slovák Peter Cibák, jenž zastoupil Jána Šajbidora. Ten po semifinále vedl, ale poslední jízdu pokazil.

Muži - K1:
1. Dörfler (Něm.) 201,35 (0 trestných sekund), 2. Lefevre (Fr.) 204,09 (0), 3. Cibák (SR) 207,25 (2), 4. Oblinger (Rak.) 207,56 (2), 5. Peschier (Fr.) 209,31 (0), 6. Molmenti (It.) 209,63 (4), ...11. Raab 103,95 (0), 21. Pišvejc (oba ČR) 106,64 (4) - oba nepostoupili do finále.
Muži - C2:
1. Bahmann, Senft (Něm.) 224,40 (0), 2. Kubáň, Olejník (SR) 229,02 (0), 3. Becker, Henze (Něm.) 230,49 (4), 4. Quemarais, Lepennec (Fr.) 232,31 (0), 5. Volf, Štěpánek (ČR) 232,61 (6), 6. L. Škantár, P. Škantár (SR) 232,85 (0), ...8. Jiras, Máder 236,13 (6), 14. Pospíšil, Pollert (všichni ČR) 131,46 (8) - nepostoupili do finále.