Čeští vodáci mají na MS tři medaile z hlídek, kajakářky vyhrály

Nezdary v individuálních závodech si čeští slalomáři na mistrovství světa v australském Penrithu alespoň částečně vynahradili třemi cennými kovy v závodech hlídek. Nad nimi ční zlatá medaile kajakářek - Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková a Marcela Sadilová byly v olympijském kanálu nejrychlejší v první jízdě a v druhé je o titul nepřipravily ani tři dotyky v brankách.

České kajakářky tak obhájily v hlídkách zlato z MS před dvěma lety v německém Augsburgu a za rok na domácí trati v Praze-Troji budou mít šanci dovršit hattrick. "Věděly jsme už na startu finálové jízdy, že Slovenky, naše největší soupeřky, zlomily pádlo a tak nemusíme kdovíjak honit čas. Ale jet úplně na jistotu se taky nedalo," řekla Hilgertová.

Zlato je pro ni podle vlastních slov sice malou, ale přece jen náplastí na sobotní čtvrté místo v individuálním závodě. "Lepší vracet se alespoň s nějakou medailí, než s ničím. I když je fakt, že vodní slalom je především individuální sport," uznala.

Zatímco Hilgertová i Pavelková si titul vychutnávaly už před dvěma lety, Sadilová se dočkala poprvé. "Mám radost, konečně jsem mistryní světa. V Augsburgu byla místo mě v sestavě Vanda Semerádová," připomněla Sadilová. "Před startem jsem slyšela, že Slovenky nedojely, ale potíž nám potom dělal vítr. Kymácely se brány," dodala.

Tři "šťouchy" ve finále je připravily o titul

Druhé skončily mezi devíti startujícími týmy Britky a třetí pozici obsadily Rakušanky. Slovenky, které byly po první jízdě druhé, závod nedokončily.

Semifinálovou jízdu vyhráli i kanoisté Jan Mašek, Stanislav Ježek a Tomáš Indruch, ale šest trestných sekund za tři "šťouchy" ve finále je připravilo o titul. Skončili tak znovu třetí. "Už jsem je viděl na nejvyšším stupni, jak jim hrají hymnu. Ale ve druhém kole moc chybovali," litoval trenér Jiří Rohan.

Druzí skončili deblkanoisté Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, Marek Jiras - Tomáš Máder a Jaroslav Pospíšil - Jaroslav Pollert, avšak kvůli jen třem lodím na startu nemohla být jejich kategorie vyhlášena jako mistrovství světa. Slováci totiž odstoupili, jako důvod uvedli zdravotní problémy Petra Hochschornera. "Tak to vůbec nebylo. Potom, co byli jedenáctí v individuálním závodě, se jim prostě už nechtělo závodit," mínil Jiras.

Vyhráli Němci a třetí byli Francouzi, kteří v první jízdě zaznamenali 50 trestných sekund za neprojetou branku a vědomi si své situace v druhé jízdě branky úmyslně míjeli.

Muži:
3xK1: 1. Francie (Něm.) 218,49 (2 trestné sekundy), 2. Itálie 222,08 (0), 3. Slovinsko 223,45 (4), 4. Slovensko 224,16 (4), 5. Rakousko (Fr.) 227,31 (0), 6. Česká republika (Raab, Pišvejc, Kubričan) 228,66 (8).
C1: 1. Francie 229,47 (4), 2. Německo 229,90 (2), 3. Česká republika (Indruch, Mašek, Ježek) 235,10 (6), 4. Austrálie 235,78 (8), 5. Polsko 239,29 (4), 6. Slovinsko 242,63 (10).
C2: 1. Německo 248,13 (2), 2. Česká republika (Volf - Štěpánek, Jiras - Máder, Pospíšil - Pollert) 260,85 (6), 3. Francie 963,28 (706).