Rubriky:

Vodní sporty

Kanoista Doktor věří: Pořád se ještě můžu zlepšovat

15. října 2005 15:41

Zvláštní sezónu má za sebou kanoista Martin Doktor. Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty jezdil slušné časy, na mistrovství světa ale na medaili nedosáhl. "Což mě strašně mrzí," vrací se Doktor k letošní sezóně v rozhovoru pro Právo.

 

www.martindoktor.cz

Hodnocení uplynulé sezóny z vašich úst asi nebude úplně optimistické...
Nejsem optimista, ani pesimista, ale spíš realista. I přesto, že jsem celou sezónu jezdil solidní časy i výkony, na mistrovství světa to nestačilo na medaili, což mě strašně mrzí. Ale svět v kanoistice postupuje dál, přicházejí mladí a rychlí závodníci. I já se pořád ještě můžu zlepšovat, ale ne tak jako devatenáctiletí nebo dvacetiletí kluci.

Můžete ve svém věku ještě zrychlovat? Například vícebojař Roman Šebrle říká, že se může zlepšovat v silových disciplínách, ale rychlejší už po třicítce nebude.
Kanoistika je v tomhle hrozně zvláštní sport, neplatí, že čím starší, tím pomalejší. Já si myslím, že když člověk umí pádlovat, tak může jet dobře 200 metrů i maratón. Tady hodně záleží na technice a na kondici.

Před sezónou jste měnil loď a na jaře jste nevěděl, co od ní očekávat. Osvědčila se?
Myslím si, že jo. Zvykl jsem si na ni, asi rychlejší je. Rozdíly mezi loděmi jsou minimální. Nejde o vteřiny, spíš jde o to, že loď je klidnější. A když rozhodují tisíciny, může pomoct.

Jel jste po sezóně s rodinou na dovolenou, nebo jste byl doma s roční dcerou Julií?
Byli jsme na týden v lázních v Třeboni, což byla taková naše rodinná dovolená.

Příští rok je mistrovství Evropy v Račicích. Dává vám to novou chuť do tréninku?
Neřekl bych novou, já ji mám pořád. Nechci poamericku říkat, že to je pro mě výzva, to je blbost, spíš bych řekl příležitost se ukázat doma. Je pro mě jediná možnost za kariéru závodit před domácím publikem na vrcholné soutěži. Na to se těším.

Může se stát, že se na šampionátu v Račicích rozloučíte, nebo vydržíte až do Pekingu?
Stát se může všechno, ale já nejsem z lidí, kteří by říkali, že skončí tehdy a tehdy a pak přišli s tím, že se vracejí. Až jednou skončím, tak to řeknu.

Příprava bude vypadat stejně jako každý rok, se soustředěním v Africe?
Podobně. Je nějakým způsobem zajetá a výrazné změny by mi nepomohly. Jsem starší, takže se do toho rychleji dostávám, ale musím si dávat větší pozor na odpočinek a regeneraci.

Budete mít příští rok více času na závody dračích lodí?
V každém případě bych měl stihnout mistrovství Evropy dračích lodí, které bude také u nás, v Praze. I když mistrovství Evropy už je velký závod, kde jde sranda stranou, tak se těším na kolektiv lidí. Koná se už po mé sezóně a je to pro mě příjemná změna.

V rámci projektu Českého olympijského výboru jste se stal patronem nadějného kanoisty Lukáše Korandy. Je podle vás on největší nadějí české kanoistiky?
To se dá strašně těžko říct. Výběr talentů je hodně složitá záležitost. Ale v jeho věkové kategorii je talentem, má ze svých vrstevníků nejlepší výsledky doma i venku. Když vydrží tělem i hlavou, bude dobrý.

V čem bude spočívat vaše patronství?
Pro mě je ctí, že jsem byl vybrán do tohoto programu. Mám zkušenosti i vzdělání, díky kterým je mohu předávat. Může přijít drobná rada, ale odtrénovat si to stejně musí sám, v tom nikdo nepomůže. Ale je mladý, nadějný a jezdí hezky.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty