Rubriky:

Vodní sporty

Mám to zabalit, protože jsem měla už mockrát narozeniny? zvažuje Hilgertová další hry

18. května 2015 09:06 - Praha

Kajakářka Štěpánka Hilgertová se chce příští rok pokusit nominovat na olympijské hry. V Riu de Janeiro by to byla její sedmá olympiáda v kariéře a znamenala by start po dvaceti letech od jejího prvního triumfu na hrách v Atlantě, který tehdy za čtyři roky v Sydney zopakovala. Odradit by ji prý mohla jedině dramatická ztráta výkonnosti či zranění. Pro letošní rok potvrdila nominaci do reprezentace o víkendu na Trnávce, v týmu nechybí poosmadvacáté za sebou.

 

Luboš Pavlíček, ČTK

Na svých internetových stránkách má Hilgertová volně přeložené motto filmového hrdiny boxera Rockyho Balboy vztažené na sebe. "Mám to zabalit, protože jsem měla už mockrát narozeniny?" stojí u její fotky ze stupňů vítězů v Atlantě. V dubnu Hilgertová oslavila sedmačtyřicáté narozeniny a nevypadá to, že by její kariéra měla skončit. V českém týmu je nepřetržitě od roku 1988. Během kariéry vybojovala dva tituly z OH, MS i ME, celkem má ve sbírce třináct velkých individuálních medailí.

"Uvidíme, jak se mi letos bude dařit. Kdybych byla totálně marná nebo měla nějaké zdravotní potíže, není vyloučeno, že to odpískám," řekla po úspěšné nominaci na Trnávce. "Ale je jasné, že boj o olympiádu do Ria je za rohem a je dost pravděpodobné, že do té nominace nastoupím. Ale bude záležet na tom pocitu ze sezony a na zdraví," uvedla Hilgertová.

Sedmkrát na olympiádě nebyl z českých či československých sportovců nikdo. Šest účastí mají vedle Hilgertové také veslař Václav Chalupa, kormidelník Jiří Pták a Kateřina Neumannová, která ale má k pěti zimním startům jeden letní.

Kvůli ramenu málem nejela

O zdravotní stránku se Hilgertová musí starat čím dál víc. Vždyť kvůli bolavému ramenu málem na Trnávce ani nestartovala. "Ricla jsem si s ramenem, v pátek jsem ani nezvedla ruku. Netrénovala jsem, jen ledovala, abych to vůbec odjela. Byla jsem dokonce smířená, že to je pro mě konečná," prozradila. "Ta vyjetá nominace je pro mě tak trochu vybojovaný sen," uvedla.

Její zranění ale není vážné, rozhodně prý podle fyzioterapeuta neohrozí sezonu. "Stačily by dva až tři dny klidu a zklidnilo by se to. Ale potřebovala jsem v sobotu jet, bylo to na hraně," řekla. Skeptický kolem její nominace byl i trenér a manžel Luboš Hilgert. "Prý nevěřil, že nastoupím, natož, že si to vyjedu. Jsem nadšená, že to dopadlo dobře, i když to bylo komplikované. Navíc v posledních letech je jasné, že se holky zlepšují, a letos to bylo znát úplně nejvíc," řekla.

Svou první medaili (bronz) vybojovala Hilgertová už v roce 1989 na MS v závodu hlídek. Ta poslední, rovněž z hlídek, se datuje do loňské sezony a k triumfu na ME ve Vídni. Poslední individuální cenný kov vybojovala v roce 2008, kdy se v Krakově stala mistryní Evropy. Od té doby ale byla čtvrtá na OH v Londýně 2012 a těsně pod stupni vítězů senzačně skončila také loni na MS v Deep Creeku.

Vše přizpůsobí pro MS

Nyní bude řešit, co s letošní sezónou. Hned za dva týdny je mistrovství Evropy, pak série Světových pohárů a hlavně - třetí víkend v září MS v Londýně. A na něm si může vyjet v případě účasti ve finále či při zisku medaile různě hodnotné bonusové body do domácí olympijské nominace za rok. A právě proto chce tréninku na londýnském olympijském kanálu letos dát co nejvíc.

"Takže se všechno přizpůsobí mistrovství světa. Třeba i na úkor Světových pohárů. Budu se snažit využít maximum tréninků v Londýně, kde celý svět už trénuje. Musíme náskok soupeřů dohnat a jezdit tam trénovat, i když to bude drahé," plánovala Hilgertová. Tamní kanál má ráda, i kvůli němu se rozhodla zkusit se nominovat na OH před třemi roky. "Je těžký od začátku do konce, férový," uvedla. Právě na něm může začít její cesta do Ria.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty