Kanoista Fuksa slaví další zlato na ME do 23 let

Kanoista Martin Fuksa ovládl na mistrovství Evropy do 23 let po kilometru i poloviční trať a znovu rozšířil svou sbírku titulů. Úspěšné vystoupení odpoledne uzavřel stříbrem na 200 m a poprvé v kariéře získal na šampionátu této věkové kategorie tři cenné kovy.

Kanoista Martin Fuksa při testovacím závodě v brazilském Rio de Janeiru.

Bronzové medaile na 500 m dnes v Rumunsku přidali deblkajakáři Tomáš Veselý, Jakub Zavřel a kajakář Jakub Špicar, jenž v sobotu slavil společně se Zavřelem titul na kilometru mezi debly. Česká reprezentace tak na ME třiadvacítek a juniorů získala osm cenných kovů.

Dvaadvacetiletý Fuksa navázal na neolympijské trati 500 metrů na své triumfy mezi seniory, kde na této distanci zvítězil premiérově na letošním mistrovství světa v Miláně i potřetí za sebou v květnu v Račicích na ME. Ve finále dnes porazil o 832 tisícin sekundy Rumuna Leonida Carpa, v sobotu druhý Ukrajinec Pavel Altuchov skončil třetí.

"Pětistovku jsem chtěl vyhrát, což se povedlo, to je paráda. Na dvoustovku jsem se soustředil víc než obvykle, snažil jsem se na ni naladit," řekl Fuksa s tím, že i na nejkratší trati toužil vyhrát. "To nevyšlo. Ale odvézt si odsud tři medaile, to je hodně krásný. To se mi ještě nepodařilo, je to novinka," řekl kanoista, jenž letos získal deset medailí z největších mezinárodních akcí. "Tahle sezona byla nejdůležitější a dopadla nejlépe, jak mohla. Hlavní bylo kvalifikovat se na olympiádu, všechno ostatní byl doplněk," dodal.

Průlomovou sezonu má za sebou dvaadvacetiletý Špicar, jenž se Zavřelem letos získal i stříbro na světovém šampionátu do 23 let. "Tohle byla nejlepší sezona, jakou jsem zatím měl. A konečně mám i medaili ze singlkajaku," uvedl Špicar.

V juniorském závodu kajakářů na 200 metrů skončil těsně pod stupni vítězů Ondřej Bišický. Od bronzu ho dělilo 56 tisícin. "Dokonce evropský titul mu byl vzdálený v cíli pouhých 125 centimetrů," řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Mistrovství Evropy rychlostních kanoistů do 23 let a juniorů v Bascově (Rumunsko):