Rubriky:

Vodní sporty

Světový rekord? Znakařka Baumrtová času nevěřila a měla pravdu

3. prosince 2015 12:18 - Netanja

S otevřenou pusou přišla plavkyně Simona Baumrtová mezi novináře a kroutila nevěřícně hlavou. Po rozplavbě smíšené polohové štafety na mistrovství Evropy v krátkém bazénu svítil u jejího jména na prvním úseku čas 25,55 sekundy. Tak rychle 50 metrů znak ještě žádná žena nezaplavala. Je to světový rekord, nebo není? Tu otázku u bazénu v Netanji řešil v tu chvíli kdekdo.

 

www.czechswimming.cz

U výsledků se po chvíli objevilo, že se jedná o oficiální výkon. Přesto by za světový rekord nemohl být uznán, neboť ve smíšené štafetě plavala Baumrtová s muži. A to byl právě nejspíš ten problém. "I kdyby to byla pravda, tak se to nepočítá. Ale podle mě tam byl ještě i falešný dohmat někoho z vedlejší dráhy," řekl kouč reprezentace Vlastimír Perna.

Vedle Baumrtové plavali Nizozemci a Izraelci, jejichž znakaři byli rychlejší o minimálně sekundu a půl než česká rekordmanka. Po dohmatu se pověsili za dráhu a jeden z nich nejspíš kopl nohou do cílové desky v dráze Baumrtové, které ještě v tu chvíli nebyla v cíli. "Všichni se tomu divili, já tomu moc nevěřím," komentovala Baumrtová čas.

Objevily se i teorie, že časomíru mohla sepnout vlna, kterou oba znakaři vedle české plavkyně vytvořili. "Ale to je málo pravděpodobné," uvedla trenérka Markéta Kaplanová, že síla čidla cílové desky je nastavena tak, aby k tomu nedošlo.

Pravděpodobnější je čas kolem 26,5

Hypotézu trenérů podporuje skutečnost, že na druhém úseku zaplaval podle oficiální časomíry prsař Petr Bartůněk výkon 28,27 sekundy, což je čas o 1,43 sekundy horší než jeho český rekord. Rekordní formu Bartůněk v Netanji nemá, nicméně má bezpochyby na lepší výkon. Navíc, když ve štafetě nereaguje na pokyn startéra, ale odskočí rychleji po doplavání Baumrtové a ušetří tak dalších několik desetin.

Podle těchto propočtů mohla česká znakařka plavat zhruba 26,5 sekundy, což by bylo o dost pravděpodobnější, neboť její dva roky starý český rekord má hodnotu 26,26 sekundy.

Ve smíšených štafetách se světové rekordy na prvním znakařském úseku podle pravidel nepočítají. Je to ale nelogické, neboť společný závod nemá na výkony plavců vliv. Něco jiného je třeba pomoc vodičů v atletice, což historie také pamatuje. Britka Paula Radcliffeová zaběhla světový rekord v maratonu za pomoci dvou mužů. V bazénu ale pomoc mužů ve vedlejší dráze nelze objektivně využít ke zlepšení výkonu.

Pokud by se světové rekordy v mixové štafetě počítaly, měli by izraelští organizátoři problém, neboť historický čas Baumrtové je takřka jistě chybný. Česká znakařka má na ME dobrou formu a bude bojovat o medaile, ale výkonnost na světové rekordy zatím nemá.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty