Baumrtová ani ve třetím finále nezískala medaili

Simona Baumrtová se nedokázala na mistrovství Evropy v krátkém bazénu v Netanji přiblížit osobnímu rekordu na znakařské padesátce a při obhajobě titulu skončila šestá časem 26,75 sekundy. V předchozích dnech vybojovala pátá místa na stovce a dvoustovce, česká výprava tak poprvé od roku 2009 nebude mít na "krátkém" kontinentálním šampionátu medaili. V pětadvacetimetrovém bazénu jich přitom od roku 1991 čeští plavci získali 44, z toho jedenáct zlatých.

Simona Baumrtová po finále na 50 m znak

Baumrtová na znakařských tratích už dva roky zaostává za svými nejlepšími osobními časy, z velkých šampionátu se tak vrací bez pódiového umístění. "Nemám medaili a najednou se svět zbořil. Všichni byli zvyklí, že je vozím, ale hodně medailí byla třeba náhoda, získala jsem je o pár setin. Tady jsem najednou pátá a šestá, ale já jsem se svým vystoupením spokojená. Plavala jsem nejlepší letošní výkony, sezona proběhla tak, jak měla. Příští rok je důležitý, tady to jsou všechno v uvozovkách přípravné závody," řekla Baumrtová po finále, v němž obhajovala zlato z Herningu.

Zatímco před dvěma lety zaplavala český rekord 26,26 a vyhrála, tentokrát za ním zaostala o 49 setin. "Bylo to vyrovnané, našlapanější než v Herningu, čas 26,9 byl postup do finále, to jsem měla ve Štětíně placku," zmínila se o bronzu z roku 2011. "Vyrovnává se to," řekla.

Její výkon v Izraeli by však ani v Herningu nestačil na medaili, český rekord by naproti tomu znamenal stříbro za bezkonkurenční Katinkou Hosszúovou z Maďarska. "Vadí mi, že všichni píšou jen o tom, že nemám zase medaili, ale to je strašně těžký," prohlásila.

Zopakovala, že problémem byl její úvodní závod šampionátu na 100 metrů, který se jí nepovedl a kde měla získat stříbro. "Celé by to dopadlo jinak," uvedla. Nyní se chce soustředit na příští týden, kdy by chtěla na mítinku v dlouhém bazénu v Amsterodamu zaplavat olympijský limit na znakařské stovce. Kritérium na dvoustovku už splněné má. "To už zase bude úplně jiný závod," řekla. V Netanji ji čeká v neděli ještě rozplavba ženské polohové štafety, ale tam už je šance na cenný kov minimální.

Hvězdou šampionátu je maďarská "Iron lady" Katinka Hosszúová, která má na kontě už šest zlatých medailí a dva světové rekordy. V Netanji absolvovala už sedmnáct startů a to se ještě dnes odhlásila z finále na dvoustovce kraulem, které měla plavat dvacet minut po vítězném polohovém finále na 200 metrů. Její sbírka už čítá celkem 52 cenných kovů z vrcholných akcí. Svůj první, bronz na dlouhé polohovce, vybojovala už v roce 2004 ve Vídni v patnácti letech.