Rubriky:

Vodní sporty

Železní muži od vody! Na tři starty v Riu by si troufl i Fuksa

13. ledna 2016 12:32 - Praha

Nemají tolik šancí na medaili jako třeba plavci, většina kanoistů jezdí na olympiádu s jednou nadějí na úspěch. Ne tak největší česká esa pro Rio. Vedle kajakáře Josefa Dostála by se startu hned ve třech disciplínách nebránil ani Martin Fuksa.

 

Vít Šimánek, ČTK

Dostál ke čtyřkajaku, s nímž má olympijský bronz, a singlu, na němž se stal mistrem světa, plánuje v sezóně přidat deblkajak s Danielem Havlem.

„Už když jsme se vraceli z předolympijské regaty v Riu, Pepu jsem pošťuchoval, že získat tři medaile by bylo vynikající. V jeho věku v tréninku rezervy určitě jsou, a kdyby se ještě zlepšil a vyřazovací jízdy zvládal v pohodě, bylo by o to víc na místě, aby startoval ve všech třech disciplínách. Ale uvidí se podle průběhu sezóny, nebudeme tříštit síly, kdyby v některé z disciplín šance na medaili vypadala menší,“ říká šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar.

Bratrská deblkanoe?

U Fuksy je naděje na olympijský trojstart mnohem nižší, ale to jeho odvážné sny neničí. Ke kilometru a dvoustovce na C1 by rád přibral i delkanoi. „Bude to hrozně těžké a asi i dost nereálné. Ale pořád je to můj sen a půjdu si za tím, že bych chtěl jet tři disciplíny,“ přiznává.

Jeho vize má dva zásadní zádrhele. Musí najít parťáka do lodi. „Mám v hlavě dva lidi,“ říká. Na dotaz, jestli jedním z nich je jeho 17letý bratr Petr, se pousměje: „Možná, uvidíte na jaře.“

O přání si jednou sednout do lodě se sourozencem už Martin Fuksa mluvil v minulosti. „Martin by toužil si s bráchou zajet, záleží jen na nich, a jak se k tomu mladší postaví, protože je třeba i tomu něco obětovat,“ říká Petr Fuksa st., otec a trenér možné nové deblkanoe.

Jedničkami Radoň s Dvořákem

V cestě do Ria by jim ale především stáli dlouholeté české jedničky Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří pojedou na jarní dodatečné kvalifikaci o účast v Riu.

„Je dané nominačními kritérii, že když na dokvalifikaci uspějí Jarda s Filipem, jedou oni. Na domácí vodě dlouhé roky konkurenci neměli, mají medaile z mistrovství světa, jsou naše největší šance,“ vysvětluje šéftrenér Hottmar, i když Fuksa se nepatrné šance nevzdává.

„Sportuju jen jednou, tak toho chci udělat co nejvíc. Nominační kritéria jsou těžká, ale chtěl bych do toho zasáhnout, aby jeli ti nejlepší. A pokud by se mi s někým podařilo porazit ty, co jsou u nás teď nejlepší, myslím, že by bylo spravedlivé, kdybychom jeli my,“ dodává.

Michal Osoba, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty