Rubriky:

Vodní sporty

Skifař Synek získal cenu Gutha-Jarkovského

12. května 2016 18:25 - Praha

Skifař Ondřej Synek získal jako druhý veslař v historii Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou uděluje Český olympijský výbor za nejlepší sportovní výkon uplynulého roku. O držiteli ceny podruhé rozhodli sportovci.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Letos vítěze zvolili sportovci, kteří se zúčastnili olympijský her v Londýně 2012, Soči 2014, Světových her v Cali 2013 a loňských Evropských her v Baku.

"Jsem nadšený. Tohle ocenění je nejvíc, co sportovec může dostat, protože je od jeho kolegů. Ani trochu jsem to nečekal. Tím spíš, že jde o veslování, malý sport," řekl Synek při slavnostním ceremoniálu v sídle ČOV v Praze. Z veslařů před ním trofej dostala Miroslava Topinková Knapková po olympijském zlatu v roce 2012.

V loňské sezóně se Synkovi sice moc nedařilo, ale na mistrovství světa udolal věčného rivala Mahého Drysdalea z Nového Zélandu a počtvrté v kariéře se stal šampionem. "Byl to pro mě nejvíc vybojovaný titul. I kvůli tomu, že se mi v sezóně předtím tolik nedařilo," řekl Synek o titulu, kterým završil zlatý hattrick.

"Každý očekává, že obhájit vítězství jde samo. Přitom to samozřejmé není. Nejtěžší je tlak od kamarádů, fanoušků a také udržet se ve formě," dodal dvojnásobný stříbrný medailista z olympijských her, který by chtěl letos v Riu zaútočit na zlato.

Synek dostal od svých kolegů přednost třeba před atletickou mistryní světa Zuzanou Hejnovou, hokejistou Jaromírem Jágrem či vítězkami tenisového Fed Cupu. V desetičlenné nominaci byla například i rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Sami sportovci volí vítěze od loňského roku a ocenění má díky tomu zvláštní rozměr. "Sportovci vidí výkony svých kolegů jinak než veřejnost. Což dokazuje třeba to, že v desítce nominovaných byla Gabriela Grézlová, světová rekordmanka ve volném potápění," řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Cena zakladatele českého olympismu vznikla v roce 1933, o rok později ji jako první převzal vzpěrač Václav Pšenička. V roce 1948 ji získal běžec Emil Zátopek. Vloni se jejím držitelem stal horolezec Radek Jaroš.

Nejvyšší sportovní ocenění ČOV pak bylo obnoveno v roce 1994. Autorem plastiky sochy bohyně Niké, která je běžně součástí zábradlí ve vile ČOV a jednou ročně se odmontuje, je Otakar Španiel. Jména vítězů jsou zanesena na kovové desce na mramorovém podstavci. Ocenění sportovci si odnášejí speciální plaketu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty