Rubriky:

Vodní sporty

Hilgertovou straší na prahu nové sezóny zima

16. března 2006 14:19 - PRAHA

Šokem byl pro kajakářku Štěpánku Hilgertovou nedělní návrat z dvoutýdenního soustředění v Jihoafrické republice, kde se v teple připravovala už pošesté v kariéře na sezónu. Nejenom, že strávila kvůli zavřené Ruzyni dvanáct hodin v Curychu, ale když vyběhla z haly jen v sandálech, zaskočily ji hromady sněhu a nízké teploty.

 

Archiv

"Ten návrat byl hodně tvrdý, ale drama to nebylo," prohlásila dvojnásobná olympijská vítězka při čtvrtečním setkání s novináři. Zatímco na řece v nadmořské výšce 1800 metrů u hranic se státem Lesotho, asi 200 kilometrů od Johannesburgu, trénovala v teplotách kolem 30 stupňů, nyní se bude muset vyrovnat v Troji se zimou. "Budu muset dávat velký pozor na zdraví," připustila.

Kajakářka, která za tři týdny oslaví osmatřicáté narozeniny nechce mluvit o konci kariéry a dnes dokonce ani nevyloučila, že by mohla vydržet závodit až do OH v Pekingu. "Vyloučené to rozhodně není, ale určitě to cílevědomě neplánuji," řekla. Důležité jsou pro ni pocity na vodě. "Občas si říkám, co na vodě ještě pohledávám. To se mi však stávalo i před deseti lety. Ale pozitivní pocity převažují. Uvidíme při závodech," nechtěla spekulovat o budoucnosti.

Z Afriky se nevrátila moc opálená. "Se mažu, ne?" vysvětlila s úsměvem. Přípravu si pochvalovala hlavně proto, že byla na místě, které dobře zná. Neměla problémy s dopravou lodí ani zavazadel, řeka má standardní průtok a může na ní jezdit kdykoliv. "Zato teď se budu muset přizpůsobit tréninkovým hodinám," uvědomila si. "Ten klid pro mě byl klíčový, soustředění splnilo očekávání. Horší je ten návrat," uvedla dvojnásobná mistryně světa.

Do Lesotha nejeli

V JAR byli v pěti - kromě kouče Luboše Hilgerta ještě kajakáři Luboš Hilgert junior, Ondřej Raab a Jiří Říha. Plánovali dokonce výlet do Lesotha, ale zjistili, že víza stojí asi 1800 korun. "A protože jsme tam byli jen na dva týdny a nebyl čas na delší výlet, tak by se to nevyplatilo," vysvětlila Hilgertová.

Zimu předtím strávila na kanálu na Vltavě u Štvanice, který se svým manželem a koučem Lubošem postavili a snaží se dále zdokonalovat. Nyní bude trénovat v Troji, kde se v létě uskuteční mistrovství světa. Na něj se ale nejdřív musí kvalifikovat. "Nechci o tom mluvit, důležité je si nejprve vyjet nominaci," zopakovala svůj každoroční první cíl sezóny. "Mám proto cíle jen do května," dodala.

Hilgertová byla zvolena do přípravné komise pro pořádání olympijských her v Praze a na zasedání dochází. "Je to pro mě zajímavé. Sice nejsem extrémně přínosný člen, hlavně poslouchám a tu a tam mám praktický postřeh, ale jsem ráda, že tam jsem. V budoucnu se budu určitě živit něčím, co má spojitost se sportem, a tohle by mohla být dobrá zkušenost," pochvalovala si.

ČTK

Zrušit