Rubriky:

Vodní sporty

Singl je o větší prestiži, olympijské vítěze zná každý, říká kajakář Dostál

28. prosince 2016 09:11 - Praha

Rok 2016 patří v kariéře třiadvacetiletého kanoisty Josefa Dostála k nejúspěšnějším. Z olympiády v Riu si přivezl hned dvě medaile – stříbro ze singlkajaku a bronz ze čtyřkajaku. V nadcházející sezóně se rozhodl jezdit sólo.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Myslel jste o Vánocích na hlídání váhy?

Vůbec ne! Jako každé Vánoce jsem snědl to, co jsem doma našel.

Takže teď budete při shazování kilogramů trpět.

Při tréninku jde váha sama dolů. My totiž máme s trenérem Leštinou takovou medvědí teorii. V zimě přibírám a ukládám tuk, takže na jaře je z čeho brát, energetické zásoby se pak hodí.

Jenže medvědi zimu prospí...

Zkoušel jsem to, ale víc jak patnáct hodin v kuse spát nevydržím.

Kdy vůbec začnete s tréninkem?

Hned po Novém roce. Na vodu je zima, zaměříme se hlavně na fyzičku. Vrcholem sezóny bude světový šampionát, který se jede v Račicích.

Platí, co jste řekl po olympiádě, že se teď věnujete výhradně singlkajaku?

Chci se mu věnovat opravdu hodně, ale když se naskytne vhodná příležitost skočit do zajímavé posádky, tak toho určitě využiju. Vůbec jsem neřekl, že bych už v nadcházející sezóně jezdil jen singl, nevyhýbám se ani deblu či čtyřkajaku. Vše se rozhodne podle situace a jarní formy. Může se také stát, že na to nebudu mít a žádná posádka mě chtít nebude.

Se čtyřkajakem jste vybojoval titul mistra světa, dvě olympijské medaile. Máte ještě motivaci?

Řeknu to takhle. Se čtyřkajakem jsme už dosáhli prakticky všeho. Několik medailí ze šampionátů, včetně zlata, dokonce máme i světový rekord. Jediné, co nám chybí, je olympijské zlato. Bylo by dobré směřovat všechno k tomu, aby se do Tokia 2020 dal dohromady čtyřkajak, který ho vybojuje. U toho bych pak chtěl být, pokud to bude možné. Medailí ze čtyřkajaku si moc vážím. V žádném případě to neznamená, že bych si vybíral, s kým pojedu a s kým ne. Jde mi o tu perspektivu jet pro zlato.

Motivaci v singlkajaku máte tedy větší?

Přesně tak. Je pravda, že i na něm jsem získal titul mistra světa, ale singl je o větší prestiži. V singlech zná olympijské vítěze každý. Doufám, že mě trenér připraví tak, abych vyhrál v Tokiu singl, letos mě připravil jen na stříbro (úsměv). Medailisty ze čtyřkajaku už lidé tak neznají, tím ale nemyslím nic špatného, nebo že bych čtyřkajak nějak snižoval.

Jak velká bude podle vás změna, jestli se pojede na olympiádě pětistovka nebo kilometr?

Velká, a to hlavně u čtyřkajaku, protože složení posádek na obě tratě je jiné.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty