Chalupa se v párové čtyřce chystá na souboj s Poláky

18. července 2006 09:17 - PRAHA

Už více než rok patří do české reprezentační párové čtyřky Václav Chalupa. Bývalý vynikající skifař se úspěšně zařadil mezi mladší veslaře v posádce a společně se na začátku července dočkali prvenství ve Světovém poháru.

 

archiv

"Do posádky už opravdu patřím. Jakuba Hanáka sice musel kvůli slepému střevu nahradit Tomáš Karas, ale ve Světovém poháru se nám dařilo. A dobré výsledky nám přinášejí chuť do dalšího tréninku. A je znát, že tu chuť máme my i trenér Kruťjakov," libuje si sportovec z pražské Dukly.

Zapadl do party

V prosinci mu bude 39 let, přesto je vidět, že se pro něj závodění dosud nestalo stereotypem. "Do party jsem zapadnul dobře a to mi pomohlo, protože pocity svazující zodpovědnosti, které mě provázely zvlášť v posledních letech na skifu, se rychle rozplynuly. Kluci mě berou jako sobě rovného. I když občas o někom řeknou: ,Jé, ten je starej!‘ Pak se podívají na mě a trošku se zarazí... Ale když je nějaké společné posezení po sezóně, tak není jediný problém," usmívá se Chalupa, jemuž je věkem v lodi nejblíž 31letý háček Karas. To štrok David Jirka a Milan Doleček "ztrácejí" 15 let!

O víkendu v Račicích rozšířil svou sbírku prvenství z domácího šampionátu. Posádka se tam sešla po čtyřech dnech individuálního tréninku, předtím podruhé v sezóně vyhrála závod Světového poháru a přivezla si z Luzernu celkový triumf v seriálu.

Loni odjel Chalupa v párové čtyřce po dlouhých letech na skifu dva závody. V Luzernu skončil s novými kolegy druhý, na mistrovství světa v Japonsku ale česká loď nenavázala na olympijské stříbro z Atén a zbyla na ni až čtvrtá příčka. "Tenhle výsledek chceme letos rozhodně napravit a vrátit párovku nahoru, kam určitě už několik let patří," kývá hlavou Chalupa a už hledí do nejbližší budoucnosti.

"Ve středu začneme čtrnáctidenní soustředění ve Štětí, zaměřené hlavně na objemy a vytrvalost. A pak už budeme ladit formu tady v Račicích, vždyť mistrovství světa v Etonu začíná 20. srpna." Před rokem v Gifu byli nad síly české posádky Poláci, Slovinci a Estonci. "Poláci jsou letos jasnými favority na titul, i když jeli jen závod Světového poháru v Poznani. Ale předvedli suverénní jízdu stylem start-cíl. Náš úkol je připravit se tak, abychom vydrželi jet v kontaktu a mohli až do konce bojovat. V Poznani nás těsně porazili i Francouzi, Němci se taky derou nahoru. Estonci už by zase měli jet s Jurim Jaansonem. A šanci mají Rusové, Ukrajinci, Američani i Australané," vyjmenovává nebezpečné protivníky.

Myslí i na Peking

Letos se už nahlas hovoří o tom, že by měl vyrazit jako veslař na své již šesté olympijské hry. "Podepsali jsme v Dukle smlouvy na další dva roky. I trenér by byl rád, kdybych vydržel až do Pekingu. Ale bude záviset na tom, jestli vydrží zatím dobrá výkonnost a taky zdraví, na které jsem se dosud mohl většinou spolehnout. Pokud by se něco mělo zhoršit, bude třeba účast na hrách zvážit."

Není ale jisté, že by seděl v párové čtyřce. "Letos jsme chtěli s Davidem Jirkou zkusit v Mnichově dvojskif, ale nemoc Jakuba Hanáka všechno změnila. Takže uvidíme příští rok na jaře," přemítá Chalupa.

Pokud by nebojoval v barvách veslařů, je možné, že by v Číně v rámci ukázkových závodů soutěžil jako člen posádky české dračí lodi. "Jet v Pekingu na dračí lodi? Je pravda, že jsem to slíbil, jenže jsem nepočítal s tím, že ještě budu veslovat. Ale pokud bude čas na trénink a odpovídající výkonnost, pojedu. I když u nás je tvrdá konkurence zkušených kanoistů, takže bude těžké dostat se do posádky," usmívá se stříbrný skifař z OH 1992 v Barceloně, který předloni vybojoval zlato a bronz s posádkou dračí lodi na světovém šampionátu v Šanghaji.

Petr Wilfer, Právo

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.