Micka nezopakoval rozplavbu, na ME v krátkém bazénu byl na 1500 metrů šestý

Kodaň

Plavec Jan Micka byl na mistrovství Evropy v krátkém bazénu šestý v závodě na 1500 metrů volný způsob. Byl pomalejší než ve čtvrteční rozplavbě, časem 14:37,13 zaostal za vlastním českým rekordem zhruba o dvě sekundy. Králem vytrvalců se v Kodani stal jednadvacetiletý Ukrajinec Mychajlo Romančuk s velkým náskokem před olympijským vítězem a úřadujícím mistrem světa Gregoriem Paltrinierim z Itálie.

Český plavec Jan Micka

ME Kodaň - Jan Micka, šestý v závodě na 1500 metrů volný způsob

Dvaadvacetiletý Micka, který před dvěma lety v Izraeli skončil na ME v krátkém bazénu v této disciplíně čtvrtý, postoupil do finále z pátého místa. Snil o medaili a po třetině závodu neměl daleko k průběžně třetímu a nakonec bronzovému Henriku Christiansenovi z Norska. Jenže Seveřan se mu pak začal vzdalovat. Micka dlouho držel čtvrtou pozici, ale v závěrečných 300 metrech se propadl na šesté místo.

První stovky metrů napovídaly tomu, že budou stejně jako na letním mistrovství světa v dlouhém bazénu v Budapešti bojovat o titul Paltrinieri a Romančuk. Mladý Ukrajinec ale po první pětistovce převzal vedení a zkušeného Itala nechal daleko za sebou. V cíli měl více než osmisekundový náskok.

Další dva tituly k dosavadním dvěma zlatým medailím v dnešním podvečerním programu přidala Maďarka Katinka Hosszúová. Vyhrála závod na 200 metrů znak, ve kterém skončila Češka Simona Baumrtová v dopolední rozplavbě devátá, i polohovku na 100 metrů. Obě finále od sebe dělila zhruba hodina.

Čtyři tituly má v Kodani také Nizozemka Ranomi Kromowidjojová, která dnes zvítězila na 100 metrů volný způsob a pak pomohla nizozemské kraulařské štafetě na 4x50 metrů ke světovému rekordu 1:33,91. Vylepšily o 33 setin předchozí historické maximum jiného nizozemského kvarteta z MS 2014, jehož členkou Kromowidjojová také byla. Ve čtvrtek tato sedmadvacetiletá Nizozemka získala zlaté medaile na motýlkářské padesátce a se smíšenou polohovou štafetou na 4x50 metrů.

Jako mimořádný talent se znovu ukázal sedmnáctiletý Rus Kliment Kolesnikov, který po triumfu na 200 metrů znak zazářil také na poloviční vzdálenosti. Ve finále stovky překonal vlastní juniorský světový rekord ze semifinále o 26 setin a poprvé zaplaval pod hranici 49 sekund. Časem 48,99 zaostal o pouhých sedm setin sekundy za seniorským světovým rekordem Američana Matthewa Greverse z roku 2015.