Bauer se veze na vítězné vlně. Před olympiádou zkompletoval hattrick v Otepää

OTEPÄÄ/PRAHA

Výtečně zvládl běžec na lyžích Lukáš Bauer poslední ostrý závod před startem olympijských her. Týden po famózním triumfu na Tour de Ski nenašel český závodník v sobotu přemožitele na své královské trati 15 kilometrů klasicky v estonském Otepää a vybojoval tak jedenácté vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Na stupně vítězů Bauera doprovodili domácí Andrus Veerpalu a Jaak Mae.

Lukáš Bauer v cíli vítězného závodu v Otepää.

Bauer si povedeným pátečním tréninkem na svých oblíbených tratích ověřil, že jej forma neopustila a sobotní závod rozjel dobře. Na prvním mezičase byl druhý se zanedbatelnou ztrátou na Rusa Kuzněcova a po pěti kilometrech byl již v čele pořadí s náskokem bezmála deseti sekund. Ve dvou třetinách trati už bylo manko zbytku startovního pole více než dvojnásobné, průběžně druhý Veerpalu ztrácel 19,6 sekundy.

Estonský veterán, který se chystá ve Vancouveru zaútočit podobně jako Bauer na zlato na klasické padesátce, měl tradičně lepší druhou polovinu závodu, na českého běžce ale na domácí půdě nestačil. Český závodník projel cílem s pohodlným náskokem téměř sedmnácti sekund a zajistil si třetí vítězství v Otepää za sebou. Veerpalovi tak symbolicky vrátil porážku z loňského mistrovství světa v Liberci. „Jsem moc spokojený. Byl to poměrně rychlý závod, s dobrým koncem,“ pochvaloval si Bauer bezprostředně po doběhu.

Lukáš Bauer v cíli vítězného závodu v Otepää, vlevo Estonec Veerpalu, který doběhl druhý.foto: Reuters/Ints Kalnins

Na startu v Estonsku chyběla většina z elitní třicítky včetně lídra pořadí Pettera Northuga a také Bauer, jehož po zisk 100 bodů dělí od norského závodníka 300 bodů, se již nyní bude koncentrovat výhradně na olympijské hry ve Vancouveru. „Byl to poslední závod, teď mě čeká tvrdá příprava na hry,“ potvrdil český reprezentant, jehož čeká ve středu spolu se zbytkem týmu přesun za oceán.

O šanci dostat se na start olympijské padesátky bojovali v Estonsku dálkoví běžci Petr Novák se Stanislavem Řezáčem. První jmenovaný se na šestadvacátém místě probojoval do bodované třicítky, Řezáč týden po úspěšném vystoupení na Jizerské padesátce dojel sedmatřicátý. Reprezentační trenér Miroslav Petrásek musí vyřešit nominační tajenku do zítřka, konečnou podobu týmu pro Vancouver bude schvalovat plénum ČOV ve čtvrtek.

I ženám vládla vítězka Tour de Ski

Stejně jako Bauer potvrdila skvělou formu po vítězství na Tour také Justyna Kowalczyková. Polská běžkyně na lyžích vyhrála na trati 10 km klasicky a třetím triumfem v tomto estonském zimním středisku si loňská vítězka SP upevnila vedení v průběžném pořadí seriálu.

Brzy sedmadvacetiletá Kowalczyková vedla v osmistupňovém mrazu na všech mezičasech a porazila o 4,2 sekundy Marit Björgenovou. Norka se vrátila do seriálu po vynechané Tour de Ski. Třetí už s půlminutovým odstupem skončila Finka Aino Kaisa Saarinenová.

Kowalczyková si připsala čtvrté vítězství v sezóně a zvýšila na více než sto bodů náskok v seriálu před dnes pátou Slovinkou Petrou Majdičovou, kterou na trati v závodu s intervalovým startem předběhla.

České reprezentantky v Otepää na rozdíl od mužů nestartovaly.

Světový pohár v běhu na lyžích v Otepää (Estonsko)
Muži - 15 km klasicky:
1. Bauer (ČR) 36:45,7 min., 2. Veerpalu -16,9, 3. Mae (oba Est.) -41,6, 4. Novikov -45,4, 5. Kuzněcov (oba Rus.) -51,5, 6. Svartedal -56,3, 7. Rönning -1:00,7, 8. Hjelmeset (všichni Nor.) -1:17,7, 9. Šmurko -1:21,0, 10. Sorin (oba Rus.) -1:26,2, ...23. Novák -1:54,2, 37. Řezáč (oba ČR) -2:42,1.
Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Northug (Nor.) 1060, 2. Bauer 763, 3. Hellner (Švéd.) 627, 4. Cologna (Švýc.) 615, 5. Gaillard (Fr.) 446, 6. Teichmann (Něm.) 430, ...32. Koukal 130, 65. Kožíšek 52, 87. Magál 34, 126. Novák 8, 135. Jakš (všichni ČR) 5.
Ženy - 10 km klasicky:
1. Kowalczyková (Pol.) 26:52,7 min., 2. Björgenová (Nor.) -4,2, 3. Saarinenová (Fin.) -29,9, 4. Kallaová (Švéd.) -32,4, 5. Majdičová (Slovin.) -44,9, 6. Kuitunenová (Fin.) -1:05,4, 7. Haagová (Švéd.) -1:05,6, 8. Išidaová (Jap.) -1:39,5, 9. Šmigunová-Vähiová (Est.) -1:40,1, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:42,7.
Průběžné pořadí SP (po 18 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1189, 2. Majdičová 1067, 3. Saarinenová 849, 4. Follisová (It.) 672, 5. Steiraová (Nor.) 585, 6. Björgenová 527, ...45. Rajdlová 86, 50. Nývltová 69, 55. Janečková (všechny ČR) 61.