Rubriky:

Češi v akci

Živě

Úsek akrobatických skoků a kouč nechtějí, aby Konopová jela na OH

27. ledna 2010 20:02 - PRAHA

Úsek akrobatických skoků při Svazu lyžařů České republiky (SLČR) nedoporučil start Martiny Konopové na olympijských hrách. Důvodem je skutečnost, že talentovaná závodnice už rok neskákala, není možné doložit její výkonnost a nekomunikuje s vedením ani s reprezentačním trenérem Christianem Rijavcem. Ten loni odmítl kvůli neprofesionálnímu přístupu závodníků s Konopovou a s dalším talentovaným skokanem Romanem Dobřanským spolupracovat a je proti její účasti ve Vancouveru.

Konopové se naskytla příležitost jet na olympiádu poté, co Mezinárodní lyžařská federace přidělila Česku dalších pět míst na hrách. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek má o případných dodatečných nominacích rozhodnout ve čtvrtek.

Rada úseku akrobatického lyžování, v níž jsou ještě zástupci jízdy v boulích a skikrosu, šéfa skoků Ondřeje Vokatého přehlasovala kvůli tomu, že se jedná o olympijskou reprezentaci akrobatických skoků. "Jenomže ona (Konopová) je na padesáti procentech loňské výkonnosti," řekl ČTK Vokatý. "Navíc v létě netrénovala s týmem, tudíž ani rok nezávodila," uvedl šéf úseku. Podle informací ČTK Konopová v létě absolvovala individuální trénink, ale skákala naposledy do vody ve Štítech loni v listopadu.

Rijavec je u týmu zhruba dva roky a prý mu došla s Konopovou i sedmnáctiletým Dobřanským trpělivost. Oba měli být vyřazeni z reprezentace, ale svaz to neschválil a dostali jen podmínku. "Je to čistě a jen ze sportovních důvodů," odmítl Vokatý zákulisní informace o osobních sporech. "Vypadá to, že si Vokatý staví hlavu, ale ten člověk musí být v reálném vnímání světa. Nebudu podporovat výlety lidí na olympijské hry," řekl.

Musím se smát

Rakouský kouč byl ve svých prohlášeních ještě tvrdší. "Jsem absolutně pro, aby na OH jel maximální počet závodníků reprezentovat. Ale tady je to ještě o něčem jiném," uvedl Rijavec. "Ukázali bychom, že dostat se na vrchol lze i kouřením, alkoholovými večírky každý víkend, nárůstem váhy o deset kilo a přístupem bez snahy, cíle a jakékoliv motivace," prohlásil. "Měla šanci se na olympiádě dostat do pětky, ale to by musela pořádně trénovat. Musím se smát, že tam chce jet," řekl Rijavec.

Spory prý nebyly náhlé, ale vygradovaly za poslední dva a půl roku. "Nemají ani jeden slušné chování," komentoval Vokatý přístup Konopové a Dobřanského. Přitom Dobřanský v minulé sezoně udělal významný výkonnostní růst.

Konopové se ujal Rijavcův předchůdce u reprezentace Pavel Landa, bývalý kouč olympijského vítěze Aleše Valenty, který ji kdysi trénoval. Už přes dva roky se u akrobatických skoků ale nepohybuje. "Nemá oficiální statut trenéra akrobatických skoků, nepovažujeme to za vhodné řešení," namítl Vokatý.

Landa byl požádán a chtěl pomoci. "Házejí jí klacky pod nohy, cítím, že jí bylo ublíženo," uvedl pro ČTK. Je přesvědčen, že je schopen za krátký čas Konopovou na olympiádu připravit. "Když tam odjede, tak během týdne se dostane na obtížnost skoků jako loni," tvrdí. "Forma, to je ale něco jiného," připustil, že Konopová nejspíš nebude v ideální fyzické pohodě. "Ale nezávodila, protože jí to nebylo umožněno. Nedali jí peníze a nepřihlašovali ji," řekl Landa, který se akrobatky ujal zhruba před dvěma týdny.

ČTK

Časová osa: Češi v akci

Filtr článků - Češi v akci