Rubriky:

Vancouver 2010

Vancouver doporučuje očkování proti viru H1N1, přidal se i ČOV

29. října 2009 17:07 - PRAHA

Vzrůstající nárůst onemocnění prasečí chřipkou ve světě přiměl pořadatele zimních olympijských her ve Vancouveru, aby důrazně doporučili očkování všem členům organizačního výboru včetně dobrovolníků. Stejnou radu dostanou také všechny výpravy cestující do Kanady v únoru příštího roku.

Doporučení už dal sportovcům také Český olympijský výbor, v Itálii například uvažují o plošné vakcinaci všech nominovaných sportovců. Vir H1N1 se stává strašákem sportovců, kteří jsou i kvůli vysokému fyzickému zatížení ohroženou skupinou. Jejich onemocnění jsou čím dál častější.

Očkování v Kanadě, kam v únoru zavítá na olympijské hry kolem 5500 sportovců, trenérů, funkcionářů a další desetitisíce novinářů a diváků, začne už tento týden. "Připravujeme instrukce pro sportovce i návštěvníky jak nemoci předejít a jak se vyvarovat nebezpečí nákazy," prohlásil šéflékař vancouverského organizačního výboru Jack Taunton.

Sám se už nechal očkovat. "Určitě bychom doporučili všem lidem, kteří přijedou do Kanady na olympiádu, aby si vakcínu proti viru H1N1 nechali píchnout," prohlásil Taunton. "Čím dříve, tím lépe. Ale nejpozději dva týdny před příjezdem do Kanady," doplnil. V Kanadě plánují očkování více než 33 milionů lidí.

Situaci sledují dlouho

Lékařská doporučení, mezi nimiž je také očkování proti prasečí chřipce, poslal před dvěma týdny reprezentantům i Český olympijský výbor. "Situaci sledujeme poměrně dlouho, takže jsme dali doporučení z hlediska prevence, jehož součástí jsou také očkování na sezónní i pandemickou chřipku," řekl ČTK šéflékař ČOV Jaroslav Větvička. "Je to ale ve formě doporučení, materiál je vysvětlující, určitě nebudeme nikomu nic nařizovat," prohlásil.

V Itálii ale o něčem podobném uvažují, neboť v zemi už mají šest úmrtí za poslední dva měsíce. V pátek se proto sejde prezident tamního olympijského výboru Giovanni Petrucci s ministrem zdravotnictví Ferrucciem Faziem.

Vrchol pandemie by měl v zemi nastat na přelomu prosince a ledna, kdy se očekává 1,5 až tři miliony nemocných. Vakcinace by měla začít 15. listopadu a imunizovat až 40 procent šedesátimilionové populace.

V Česku ještě vakcíny Tamiflu nejsou. Očkování sportovců, kteří by o lék měli zájem, by přitom mělo skončit v polovině prosince. "Takže moc času není, ale ČOV by nejspíš neměl problém sehnat si lék jinde, protože není jasné, jestli ta vakcína bude k dispozici sportovcům," řekl Větvička.

Milión vakcín

Vláda totiž objednala zhruba milión vakcín, které by měli přednostně dostat lidé důležití pro chod státu, kardiaci, těhotné ženy a děti. "Zatím se nám nepodařilo zajistit počet, který bychom potřebovali," řekl Větvička.

Český lékař situaci podrobně sleduje a před několika týdny byl i osobně ve Vancouveru, kde jednal s lékaři v organizačním výboru olympijských her. "Ve střední Evropě se to ještě nerozjelo, ale pomalu se to rozjíždí," uznal Větvička.

Jednání o vakcínách pro sportovce povede s ministerstvem Český olympijský výbor a jeho předseda Milan Jirásek. "Nepředpokládáme, že bychom je nedostali. Veškerá investice vlády do sportu by tak přišla vniveč," řekl ČTK místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..