Rubriky:

Vancouver 2010

Olympijské tratě jsou podle Neumannové zrádné, ale spravedlivé

2. února 2006 20:19 - PRAGELATO/PRAHA

Přemrzlý prachový sníh slyší Kateřina Neumannová vrzat pod lyžemi při tréninku v Pragelatu. Jako jediná z běžkyň na lyžích již testuje olympijské tratě v dějišti her, zjišťuje jejich obtížnost i záludnosti a přivyká organismus na řidší vzduch vysokohorského prostředí. Jedna z největších českých medailových nadějí na turínské olympiádě trénuje v Pragelatu tři dny.

Tratě, na kterých se pokusí zaútočit na zlato, zná z loňska, ale až nyní zjistila, co vlastně závodnice čeká. "Jsou takové..." řekla dnes Neumannová v rozhovoru s ČTK a hledala správné slovo. "Zrádné," napadlo ji po chvilce.

Okruhy v areálu Pragelato Plan jsou náročné silově. Jsou na nich relativně dlouhé pasáže po rovině. "Soupažové, což se za poslední roky málokde objevilo a může to svádět k rychlé jízdě," řekla čtyřnásobná olympijská medailistka. Pak ale následují kopce, výjezdy v závodním tempu trvají okolo tří minut. "To jsou extrémně těžká stoupání, tam je člověk pěkně mrtvej," dodala běžkyně.

Kdo na to bude mít, vyhraje

Neumannové se ale tratě vcelku líbí. "Jsou spravedlivé, a kdo na to bude mít, ten vyhraje," uvedla rodačka z Písku. Velké taktické manévry k vidění nebudou. "Kopce to roztrhají, po skupinách se jezdit nebude. Každý to musí urvat," řekla.

V Pragelatu našla Neumannová s dcerou Lucií a realizačním týmem azyl v penzionu, který se nachází 150 metrů od tratí. Má v přízemí obývací pokoj s kuchyní a v patře dvě ložnice. "Máme tady pohodu, cítíme se tady skoro jako doma," řekla běžkyně s tím, že žádný zásadní problém neřeší. "Zatím všechno klape," doplnila.

Minulý týden strávila Neumannová v Sestriere. Volnější režim znamenal, že běhala jen jednou denně a s nižší intenzitou než obyčejně. "Odpočinek to nebyl, ten si představuji jinak. Řídký vzduch jsem dost cítila, bylo to hodně znát," řekla běžkyně. Dvakrát se postavila i na sjezdovky, ale jezdila opatrně.

Představí se štíhlejší a hubenější

Momentálně už se jí ve vysokohorském prostředí dýchá lépe. "Zlepšuje se to a každým dnem se cítím líp, ale že bych o tom nevěděla, tak do toho stavu se nedostanu nikdy," řekla po svém prvním těžkém tréninku. "Už jsem schopná jezdit kvalitně," řekla a pochvalovala si podmínky. "Přemrzlý prašan je ideální."

Trenér Stanislav Frühauf v těchto dnech ordinuje běžkyni náročné dávky. "Nacházím se v té nejintenzivnější části," řekla Neumannová. Dnes se k závodnici připojí i biochemik Emil Bolek, aby byla běžkyně pod kontrolou. "Nesmím to přepísknout, protože regenerace tady probíhá pomaleji," vysvětlila Neumannová.

Na olympiádě se objeví štíhlejší a hubenější Neumannová než v předešlém průběhu sezony. "Plánovala jsem, že na olympiádu je třeba se dostat na mé možné minimum. Nevydržím to půl roku, tak jsem se během ledna dostala, kam potřebuji," řekla běžkyně.

Čeká na kombinézy

Neumannová dostala na olympiádu nové boty, ale stále marně čeká na závodní kombinézy. "Doteď je nemáme, což je hrozný, ale doufám, že dojdou," řekla závodnice. Výrobce musel kvůli přísným olympijským pravidlům udělat nové kombinézy s menšími reklamními nápisy. "Nejsem nervózní, přinejhorším si vezmu starou kombinézu a přelepím nápisy," prohlásila Neumannová.

Mistryně světa z klasické desítky, která není v olympijském programu, mohla nést českou vlajku na zahájení her. V pátek 10. února však bude na stadionu v Turíně chybět. "Zvažovala jsem to, ale v neděli závodím a musela jsem to odmítnout. Plnit roli vlajkonoše by mě těšilo, ale závody jsou důležitější," konstatovala.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..