Rubriky:

Vancouver 2010

Neumannová: Zlato je můj sen, příště si to užiju už jako divák

8. února 2006 10:59

Na svojí poslední olympiádu se chystá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Jedna z favoritek chce bojovat o medaile a jak přiznává v rozhovoru pro deník Právo, jede na svoji poslední olympiádu.

 

Adidas

Váš trenér Frühauf říká, že na hrách dojedete pro zlato. Souhlasíte s ním?

Chci bojovat o medaile. Olympijské zlato je můj sen, nicméně jsem si vědoma kvality svých soupeřek. Jedu tam jako vyrovnaný člověk, který ví, co chce, má natrénováno. Ale je mi jasné, že sport není celý život.

Do dějiště jste jela dlouho předem. Je to spíše psychická, nebo fyzická pomoc?

Obojí. Dost jsme cestovali a závodili. Je třeba nabrat síly. V téhle době se to už nesmí s tréninkem přepísknout, jako se mi to stalo na šampionátu v Ramsau před sedmi lety. Člověk musí umět i odpočívat. První týden v Itálii byl určen na to, abych se dala dohromady a připravila se na deset dvanáct dnů tréninku a pak z toho mohla v pohodě závodit.

Profil Kateřiny Neumannové najdete ZDE:

Na vlastní kůži zažijete už šesté hry. Není to k omrzení?

Olympiáda neomrzí nikdy. To prvotní nadšení, že jsem na ní, už mám ale za sebou.

Zvláště když i nyní jste mimo dění olympijské vesnice...

Člověk je tak trošku odtržený od toho příjemného dění. Na druhou stranu jsem si v minulosti vyzkoušela, že pro výkon a pohodu je bydlení v soukromí lepší. Je tam i menší možnost kontaktu s nemocnými. Ale i když bydlíme mimo, je olympiáda tak výjimečná, že to mrazení v zádech nechybí. Hýbe to s člověkem více než závod Světového poháru, možná i mistrovství světa. To napětí se nemění ani s počtem olympiád.

Jste rekordmankou týmu...

Těším se, že si příští olympiádu užiju jako divák. Bude to taky pěkné. Neměla jsem v úmyslu sbírat nějaké rekordy, ale zažila jsem zkrácený olympijský cyklus, kdy byly zimní hry po dvou letech a do toho letní Atlanta, takže jsem toho stihla dost.

Napadlo vás před čtyřmi roky, že to nejsou vaše poslední hry?

Myslela jsem, že na další nepojedu, ale nebyla jsem si stoprocentně jistá. Teď už jo.

Jak jste podělili apartmány vyhrazené v Pragelatu vašemu soukromému týmu?

Jeden poblíž stadiónu je pro mě. Další dva - ty znám z loňska - jsou deset minut pěšky. Tam jsou lidi z mého okruhu. Servisman Ulf Olsson, Standa Frühauf. Další se budou střídat. No a nechybí chůva s Luckou.

Na dny největšího vypětí ale dcerku pošlete domů...

Desátého odletí, 16. nebo 17. se bude vracet zpátky. Na týden její přítomnost oželím.

Ve vesnici sportovců v Sestriere nemáte ani postel?

Domluvila jsem se s olympijským výborem, že by byl zbytečný luxus pro mě držet další bydlení. Míst moc není, ale mám akreditaci, která mi umožňuje pohybovat se i ve vesnici. Bude tam zázemí, které možná budu potřebovat. Ať už lékařské, nebo jiné.

Kterou disciplínu budete preferovat?

Žádnou, trénink je zaměřený tak, abych objela všechny. Nelze stavět na jednom závodu. Když je forma, je nakonec jedno, jaká trať to je.

Nebude vadit dlouhá závodní pauza?

V Oberstdorfu na šampionátu jsem volnou desítku vyhrála po delší přestávce. S tím by problém být neměl.

Zprvu se v sezóně rýsoval triumvirát favoritek Björgenová, Čepalovová a vy. Asi se k němu přidala i Scottová...

Jistě. Neznámou je pro mě Šmigunová. Velkých favoritek bude v každém závodě šest. Tři jsme jasné. Další spíše přibudou, než že by ubývaly.

Neztratila Björgenová přece jen hodně z počáteční formy?

V jednu chvíli byla opravdu výrazně horší než v úvodu sezóny. Ale pak suverénně vyhrála norské mistrovství. Jsem zvědavá, co s ní udělá nadmořská výška, ale připravená asi bude výborně. Norové to umějí. Její lednová výkonnost se asi nedá brát za její olympijskou formu.

V plánu máte tři individuální závody. Neuvažovala jste i o startu ve sprintu?

S tím nepočítám. Úplně bez šancí bych nebyla, ale naděje by určitě nesahaly k medailím.

Jak se vám zamlouvají olympijské tratě?

Těžká stoupání, dlouhé kopce, rychlé sjezdy. Nikdo nevyhraje náhodou.

Sedí vám v téhle sezóně lyže?

Vypadají slušně. Ulf na těch posledních nechal udělat nové struktury, ještě můžeme testovat. A bude to chtít už jen tu správnou mázu.

Kdo má lepší zázemí u Madshusu? Vy, nebo Scottová, která jezdí na stejné značce?

Těžko říci. Napojení na firmu mám lepší. Hlavní servisman Madshusu je Švéd jako Ulf. Komunikace tedy probíhá přímo. Já mám jediné přání: nemít horší lyže než soupeřky.

Může být zádrhel s počasím?

Na sluníčku může být sníh výrazně jiný než ve stínu. Mám zkušenosti, že kolem poledne to bývá zčásti měkké a zčásti úplně zmrzlé. Může to být problém pro servis.

Italská vláda se dlouho nechtěla podvolit tlaku olympijského výboru, aby přestalo platit, že užívání dopingu je v zemi trestným činem. Nakonec "změkla". Objeví se podle vás dopingové případy?

Nejsem takový optimista, abych myslela, že se všichni zaleknou. I na téhle olympiádě se najdou tací, kteří to zkoušet budou. Doufám, že co nejmíň. Nic bych neměla proti tomu, kdyby ty lidi zavírali. Ve vesnici si asi budou všichni dávat velký pozor. Poslední kontroly ze strany antidopingové agentury jsou intenzivní a asi to bude pokračovat i tam.

Martin Koukal s sebou vozí dobroty, jako třeba štrúdl. Dopřáváte si taky něco takového?

Váha je v nadmořské výšce důležitá. Chci se dostat na úplné minimum. Štrúdly nepřicházejí v úvahu.

Počítáte i se svým kuchařem?

Možná dorazí italský kamarád Gigi, který nám pomáhal zařizovat apartmány. Výborně umí italskou kuchyni. Jinak se stravuju v Pragelatu, do vesnice na jídlo nedojíždím.

Kdo by případně dokázal vařit nejlépe ve vašem týmu?

Asi by to bylo na mně.

Věříte českým lyžařům?

Běžci by mohli a měli přivézt medaili. Kolik jich bude, to si netroufám říct. Když to sedne Lukáši Bauerovi, jeho šance nejsou malé, je tam Martin Koukal. A výborný Jakub Janda. Jsem ráda, že tlak bude rozložen na víc lidí než jen na mě.

Při hrách vám bude třiatřicet. Budou výsledky důležité pro rozhodování o pokračování kariéry?

V tuhle chvíli říkám, že ne. Z výkonnostních důvodů končit nemusím. To jsem si ověřila. Olympiáda nějak dopadne. Jestli budu pokračovat, to se chci rozhodnout v klidu na jaře. Bude záležet na tom, jestli se mně bude chtít, jestli mě to bude bavit a jestli budu zdravotně v pořádku. Nechci, aby to olympiáda ovlivnila.

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Vancouver 2010

Filtr článků - Vancouver 2010


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..