První olympijské zlato získal biatlonista Greis

SAN SICARIO

Životní závod zajel v sobotu německý biatlonista Michael Greis. Na trati 20 km dokázal porazit legendárního Nora Ole Einara Björndalena a vybojoval vůbec první zlatou medaili XX. zimní olympiády. Z českých reprezentantů byl nejlepší Zdeněk Vítek, který dojel na 22. místě.

Na samé hraně třetí desítky dojel úřadující mistr světa na stejné trati Roman Dostál, Tomáš Holubec byl 33. a až na 45. příčce skončil Michal Šlesingr. Celý závod jste mohli sledovat v podrobné on-line reportáži.

Stříbro získal obhájce čtyř zlatých medailí Ole Einar Björndalen z Norska, jenž tak získal sedmý olympijský cenný kov a druhý stříbrný. Třetí místo obsadil další Nor Halvard Hanevold, o necelou sekundu za ním skončil Sergej Čepikov, jenž má bronzovou medaili již z OH v Calgary v roce 1988 a v Turíně je posledním z Rusů, který ještě pamatuje sovětskou sportovní éru.

Olympiáda on-line na Sport.cz:
Závod biatlonistů na 20 km

O senzační výsledek se postaral celkově pátý Slovák Marek Matiaško, jenž v průběhu závodu dokonce atakoval medailové umístění, třebaže v sezoně Světového poháru bodoval pouze jednou a na minulých hrách byl nejlépe devětatřicátý ve sprintu. Kdyby na poslední střelnici nechyboval, bral by bronz.

"V biatlonu se dají těžko vysvětlit takovéto výsledky, je to pro mě překvapení," řekl v cíli novinářům slovenský reprezentant. Podotkl, že ho trochu mrzí, jak poslední ranou přišel o medaili. "Už půl hodiny mi funguje mozek a dochází mi to. Páté místo je krásné, ale do večera to bude asi na slzu," připustil. Přesto byl rád. "Včera bych tomu nevěřil, i kdyby mi za to platili," řekl.

Špatná česká střelba

Český mistr světa Roman Dostál chybil čtyřikrát a byl třicátý, Tomáš Holubec třiatřicátý s dvěma trestnými minutami a Michala Šlesingra poslalo pět chyb až na 44. pozici.

"Poslední kolo bolelo," uvedl po závodu nejlepší z Čechů Vítek. Mrzely ho všechny tři chyby na střelnici. "Byly zbytečné, uspěchal jsem to," řekl. Kál se i Šlesingr. "Pět chyb je moc, jsem zklamaný," řekl České televizi. "Podepsala se na tom náročnost trati, vůbec jsem si neodpočinul. Hodně se tam točil i vítr."

Poirée vyhořel

Závod se hrubě nepodařil vedoucímu muži Světového poháru Raphaelu Poiréemu z Francie, jenž hned na první střelnici dvakrát minul a svou ztrátu nedohnal. Dvaatřicetiletý fenomén Björndalen chyboval jednou na úvodních dvou střelbách a připravil se tak o úspěšnou obhajobu titulu.

Přesto se Björndalen posunul na čtvrté místo v historické tabulce sportovců na zimních olympijských hrách před ruskou běžkyni na lyžích Larisu Lazutinovou. Získal už pět zlatých a dvě stříbrné medaile, před ním jsou jen běžci na lyžích Björn Dählie, Ljubov Jegorovová a rychlobruslařka Lidija Skoblikovová.

Björndalenův krajan Dählie je králem zimních her s osmi zlatými a čtyřmi stříbrnými kovy.

Biatlon - muži, 20 km:
1. Greis (Něm.) 54:23,0 (1 tr. minuta), 2. Björndalen -16,0 (2), 3. Hanevold (oba Nor.) -1:08,9 (2), 4. Čepikov (Rus.) -1:09,7 (1), 5. Marek Matiaško (SR) -1:25,6 (1), 6. Robert (Fr.) -1:36,4 (0), 7. De Lorenzi (It.) -1:41,0 (1), 8. Čerčesov (Rus.) -1:42,7 (2), 9. Pallhuber (It.) -1:45,4 (1), 10. Hakkinen (USA) 1:47,9 (3), 11. Gross (Něm.) -1:51,3 (1), 12. Puurunen (Fin.) -2:15,9 (1), 13. Rostovcev (Rus.) -2:24,2 (2), 14. Suga (Jap.) -2:34,7 (1), 15. Andresen (Nor.) -2:47,2 (3), ...22. Vítek (ČR) -3:03,8 (3), 30. Dostál -4:30,5 (4), 33. Holubec (Oba ČR) -4:50,1 (2), 45. Šlesingr (ČR) 5:40,8 (5).