Zlato pro sdruženáře Hetticha, Manninen zase vyhořel

PRAGELATO

Zlaté medaile z olympijských her zatím brali jen němečtí reprezentanti. Na triumf biatonisty Michaela Greise navázal v klasickém závodu v severské kombinaci Georg Hettich, jenž po nejlépe zvládnuté skokanské části na středním můstku v Pragelatu potvrdil své postavení i v běhu na 15 km. Prokletí velkých akcí opět nezlomil Fin Hannu Manninen, jenž skončil až devátý.

Stříbrný Rakušan Felix Gottwald zaostal o necelých deset vteřin. Bronzovou medaili v dramatickém závěru vybojoval Nor Magnus Moan, který jen o pár centimetrů porazil krajana Pettera Tandeho.

Z českých sdruženářů byl nejlepší Pavel Churavý, jenž si oproti skoku polepšil o deset příček a obsadil jednadvacátou pozici. Ladislav Rygl a Tomáš Slavík skončili až ve čtvrté desítce, Patrik Chlum dojel předposlední.

Bez medaile zůstal suverén této sezóny Světového poháru Hannu Manninen z Finska, jenž obsadil až devátou příčku. Po skoku byl osmý a až do poloviny běžecké části společně s Gottwaldem a Moanem stahoval náskok vedoucí trojice. Pak však excelentní běžec, který vyhrál posledních sedm závodů SP, překvapivě nedokázal se svými soupeři udržet kontakt a na desátém kilometru na ně ztrácel dvanáct vteřin. V závěru se trojnásobný vítěz Světového poháru ještě propadl a opět se nedočkal své první individuální medaile z velké světové akce.

Hettich jako vítěz skoku odstartoval do běžecké části závodu z vedoucí pozice. Záhy se na něj dotáhli Tande a Fin Jaakko Tallus a společně také absolvovali většinu závodu. Přibližně dva a půl kilometru před cílem lídry dostihli Gottwald s Moanem. Hettich v závěrečném stoupání jako jediný dokázal zachytit Gottwaldův nástup a v závěru zkušenému Rakušanovi ujel. Sedmadvacetiletý Němec se přitom radoval z vůbec prvního vítězství na elitním závodě, zatím nikdy nevyhrál ani ve Světovém poháru.

Severská kombinace - klasický závod (středník můstek HS 106/běh na 15 km)
1. Hettich (Něm.) 39:44,6, 2. Gottwald (Rak.) + 9,8, 3. Moan + 16,2, 4. Tande (oba Nor.) + 16,3, 5. Tallus (Fin.) + 17,3, 6. Haseney + 51,1, 7. Kircheisen (oba Něm.) + 1:10,5, 8. Lodwick (USA) + 1:12,0, 9. Manninen (Fin.) + 1:35,6, 10. Maslenikov (Rus.) + 1:45,6, 11. Lamy Chappuis (Fr.) + 1:49,4, 12. Gruber + 2:03,3, 13. Bieler (oba Rak.) + 2:06,7, 14. Michielli (It.) + 2:20,9, 15. Demong (USA) + 2:23,9, ...21. Churavý + 3:29,6, 36. Rygl + 5:14,1, 37. Slavík + 5:14,8, 47. Chlum (všichni ČR) + 10:19,3.