Biatlonový sprint vyhrála senzačně Francouzka Baverelová

SAN SICARIO

Dvě zcela nečekané medailistky přinesl čtvrteční sprint biatlonistek na olympijských hrách. S bezchybnou střelbou vybojovala zlato jednatřicetiletá Francouzka Florence Baverelová-Robertová, která poslední dva ročníky Světového poháru dokončila až na dvacátém místě a do čtvrtka nevyhrála jediný závod.

Jako jedna z mála potvrdila roli favoritky druhou příčkou Švédka Anna Carin Olofssonová, zatímco Němky po double na předchozích hrách vyhořely. Bronzem završila závod plný překvapení Lilia Jefremovová z Ukrajiny. České biatlonistky se neprosadily ani do bodované třicítky, nejlepší byla dvaatřicátá Lenka Faltusová.

"Nebyl to dneska žádný zázrak, ani jsem jej nečekal. Ale po propadáku ve vytrvalostním závodu se mi trochu ulevilo," řekl spolupracovníkovi ČTK trenér Jiří Holubec.

Počasí se podepsalo pod výsledky

Pod dnešní výsledky se výrazně podepsalo počasí. Zatímco prvním závodnicím v San Sicariu hustě sněžilo, postupně se obloha vyjasnila a od poloviny závodu svítilo slunce. Výhodu proto měly biatlonistky s vyššími startovními čísly.

Baverelová vybíhala jako šestačtyřicátá a při obou střelbách si počínala bezchybně. Olofssonová v běhu dohnala jeden trestný okruh a za ní následovaly další tři soupeřky s nulou. Obhájkyně zlata Kati Wilhelmová skončila sedmá, nejlepší z Češek byla Faltusová, která nahradila zkušenou Irenu Česnekovou.

Baverelová skončila ve Světovém poháru v letech 1995 a 1996 celkově sedmá, ale pak přišly slabší roky. Ze tří účastí na hrách měla nejlepší výsledek právě ve sprintu - v Salt Lake City byla pátá. Z mistrovství světa vlastní jedinou individuální medaili, bronz ze stíhačky z roku 2000. "Větší šanci jsem čekala ve vytrvalostním závodu, biatlon je legrační sport," smála se.

Rezlerové postup o jedno místo utekl

V sobotu Francouzka díky dnešnímu vítězství vyběhne jako první do stíhacího závodu. V něm si účast spolu s Faltusovou zajistily také devětatřicátá Kateřina Holubcová a třiačtyřicátá Zdenka Vejnarová. Magda Rezlerová měla smůlu, zlomila při pádu lyži, a i když s ní doběhla až do cíle, postup jí o jedno místo utekl.

"Ostatní tři holky mají pro stíhačku slušnou výchozí pozici, rozestupy nejsou příliš značné. Věřím, že některá z nich pronikne na bodované příčky," dodal Holubec.

Rusky po dvou medailích z pondělní patnáctky vyšly ze sprintu naprázdno. Jedna z horkých kandidátek na stupně vítězů Olga Pylevová, stříbrná z vytrvalostního závodu, kvůli podezření z dopingu nemohla startovat.

Výsledky - sprint (7,5 km):
1. Baverelová-Robertová (Fr.) 22:31,4 (0 tr. kol), 2. Olofssonová (Švéd.) -2,4 (1), 3. Jefremovová (Ukr.) -6,6 (0), 4. Achatovová (Rus.) -8,8 (0), 5. Zubrilovová (Běl.) -9,1 (0), 6. Baillyová (Fr.) -11,6 (2), 7. Wilhelmová (Něm.) -18,4 (1), 8. Nazarovová (Běl.) -21,8 (0), 9. Zajcevová -34,4 (0), 10. Išmuratovová (obě Rus.) -38,9 (1), 11. Liou Sian-jing (Čína) - 46,1 (1), 12. Poiréeová (Nor.) -48,6 (2), 13. Ponzaová (It.) - 55,8 (1), 14. Perettová (Fr.) a Gregorinová (Slovin.) obě -59,8 (0), ...16. Halinárová -1:01,4 (0), 27. Mihoková 1:38,5 (1), 29. Pavkovčeková (všechny SR) -1:39,7 (0), 32. Faltusová (ČR) -1:45,5 (0), 38. Murínová (SR) -2:00,7 (1), 39. Holubcová -2:01,9 (1), 43. Vejnarová -2:15,0 (2), 61. Rezlerová (všechny ČR) -3:35,3 (2).